Hücre membranından geçemeyen ajanların antiproliferatif etkilerinin nanoenkapsülasyon ile modifikasyonu
Modification of antiproliferative effects of cell membrane-impermeable agents by nanoencapsulation
- Tez No: 687554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY BOYACIOĞLU, DOÇ. DR. SEDA ÖRENAY BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç hücre membranından geçemeyen ajanların düşük dozlarda nanoenkapsülasyonla hücreye girmesini sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Bunun için araştırma materyali olarak hidrojen soy fosfatidilkolin ve kolesterol lipitleri toz halinde satın alınmıştır. Bu tozlar 3:1 kloroform/metanol içinde çözündürüldükten sonra vakum altında kloroform/metanol uzaklaştırılmıştır. Elde edilen lipit tabakası sitrat tamponu içinde lipozom enkapsüle edilecek toksik kimyasallar ile homojen hale getirilip filtreden geçirilerek lipozom elde edilmiştir. Son aşamada bu karışım kolondan geçirilerek lipozom enkapsüle olmayan kimyasallardan arındırılmış ve lipozomlar saf halde elde edilmiştir. Bulgular: Elde edilen lipozomların boyutları yaklaşık 200-300 nanometre boyutundadır. DTPA ve TPEN ile yüklenen lipozomların enkapsülasyon verimi hesaplanmıştır. DTPA'nın paketlenme verimi %43,8, TPEN'in paketlenme verimi %1,45 bulunmuştur. DTPA'nın PC3 hücreleri üzerinde IC50 değeri 48 saatte 50 µM olarak bulunmuştur. TPEN'in PC3 hücreleri üzerinde IC50 değeri 24 saatte 4-6 µM arasında olduğu saptanmıştır. Sonuç: Lipozomal DTPA'nın PC3 hücreleri üzerinde IC50 değeri 72 saatte 50-60 µM olarak değerlendirilmektedir. Lipozomal TPEN'de ise bu değerin 72 saatte 6-8 µM arasında olduğu sonucuna varılmıştır. Yalın DTPA ya da TPEN'in toksik etkisinin lipozomal formülasyonlarından daha fazla olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to ensure that agents that cannot pass through the cell membrane enter the cell with low doses of nanoencapsulation. Material and Methods: For this, hydrogen soy phosphatidylcholine and cholesterol lipids in powder form were purchased as research material. After dissolving these powders in 3: 1 chloroform / methanol, chloroform / methanol was removed under vacuum. Liposome was obtained by homogenizing the toxic chemicals to be encapsulated in the liposome in the obtained lipid layer citrate buffer and passing through the filter. In the last step, this mixture was passed through the column and the liposome was purified from non-encapsulated chemicals and obtained in pure form. Results: The sizes of the resulting liposomes are approximately 200-300 nanometers. The encapsulation efficiency of liposomes loaded with DTPA and TPEN was calculated. The packaging efficiency of DTPA was found to be 43.8%, and the packaging efficiency of TPEN was 1.45%. The IC50 value of DTPA on PC3 cells was 50 µM in 48 hours. The IC50 value of TPEN on PC3 cells was found to be between 4-6 µM in 24 hours. Conclusion: The IC50 value of liposomal DTPA on PC3 cells is evaluated as 50-60 µM in 72 hours. In liposomal TPEN, it was concluded that this value was between 6-8 µM in 72 hours. It was concluded that the toxic effect of free DTPA or TPEN ise more than that of the liposomal formulations.