Ergenlerde sosyal medya kullanımının mutluluk ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of social media use on happiness and life satisfaction in adolescents
- Tez No: 851065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırma ergenlerde sosyal medya kullanımının mutluluk ve yaşam doyumuna etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırmanın örneklemini Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı orta öğretim kurumlarından rastgele seçilmiş olan üç okulda Ekim 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında eğitim görmekte olan toplam 414 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Ergen Mutluluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İstatistikler için SPSS 26, tanımlayıcı bulgular için sayı, ortalama ve yüzdeliklerden yararlanılmıştır. İlişkilerin aranmasında korelasyon analizi, değişkenler arası yordamada regresyon analizi, değişkenler arası farkların incelenmesinde t testi ve ANOVA tercih edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %64.5'i kız, %49.3'ünün başarı düzeyi yüksek, en çok tercih ettikleri sosyal medya aracı ise % 56.5 ile İnstagram olarak belirlenmiştir. Örneklemin Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği puan ortalaması 19.7 ± .7.2'dir. Yaşam Doyumu Ölçeği puan ortalaması 15.1 ± 4.8 ve Ergen Mutluluk Ölçeği puan ortalaması 49.9 ± 13.5 puan olarak saptanmıştır. Ergenlerin sosyal medya bağımlılık düzeyleri cinsiyet, sınıf, aile gelir düzeyi, anne ve baba eğitim düzeyine göre değişiklik göstermemektedir. Sonuç: Araştırma sonucunda sosyal medya bağımlılık düzeyi arttıkça öğrencinin başarı düzeyi azalmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı öğrencilerin mutluluk ve yaşam doyumunu etkileyen bir değişkendir. Sosyal medya bağımlılığı arttıkça mutluluk ve yaşam doyumu azalmaktadır. Öğrencilerin sosyal medya bağımlılığının azaltılması, yaşam doyumu ve mutluluk düzeylerinin yükseltilmesinde okul hemşireleri kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the impact of social media use on happiness and life satisfaction in adolescents. Material and Method: The study sample of this descriptive and correlational research consisted of 414 students randomly selected from three secondary education institutions affiliated with the Erzincan Provincial Directorate of National Education between October 2022 and June 2023. The research data were collected using the Personal Information Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Life Satisfaction Scale, and Adolescent Happiness Scale. SPSS 26 was used for statistics, and descriptive findings were presented using numbers, averages, and percentages. Correlation analysis was used to look for relationships, regression analysis was used to predict between variables, and differences between variables were examined using the t-test and ANOVA. Results: Of the students who participated in the study, 64.5% were female, 49.3% had a high level of achievement, and Instagram was the most preferred social media tool by 56.5%. The mean score for the Social Media Addiction Scale for Adolescents was 19.7±7.2. The mean score for the Life Satisfaction Scale was 15.1±4.8, and the mean score for the Adolescent Happiness Scale was 49.9±13.5 points. The research found that social media addiction levels among adolescents do not vary based on gender, grade, family income level, or maternal and paternal education level. Conclusion: Research results showed that as the level of social media addiction increases, the level of student achievement decreases. Social media addiction is a variable that affects the happiness and life satisfaction of students. As social media addiction increases, happiness and life satisfaction decrease. School nurses have a critical importance in reducing students' social media addiction.