Ekstramedüller tutulumu olan multipl myelom tanılı hastalarda tedavi sonuçları, sağkalım ve bunlara etki eden faktörlerin geriye dönük olarak incelenmesi
A retrospective analysis of factors affecting treatment responses and survival in multiple myeloma pati̇ents with extramedullary di̇sease
- Tez No: 687559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Multipl myelomda (MM) bir plazma hücre klonunun kemik iliğinden dışarı çıkarak yumuşak dokuları istila etmesiyle ekstramedüller hastalık (EMH) oluşmaktadır. Bu hastalarda klinik, laboratuvar özellikler, tedavi yanıtları, sağkalım ve bunlara etki eden faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010 ile Ocak 2020 yılı arasında MM tanısı almış, tanı anında veya takiplerinde EMH gelişen hastaların demografik, laboratuvar, klinik, histopatolojik özellikleri, tedavi ve yanıtları incelendi. Bulgular: MM tanılı 534 hastanın 132'sinde (%24.7) EMH saptandı. Bunların 109'u primer, 23'ü sekonder EMH'dı. Kemikle ilişkili (EM-K) 101, ekstraosseöz (EM-E) 27, plazma hücreli lösemili 4 hasta mevcuttu. Ortanca yaş 60'dı ve erkek cinsiyet daha üstündü (%59.8). Ortanca takip süresi 28 aydı. Sekonder EMH grubunda tanı anından EMH gelişene kadar olan ortanca süre 22 aydı.
Özet (Çeviri)
Objective: In multiple myeloma (MM), extramedullary disease (EMD) occurs due to proliferation of plasma cells outside the bone marrow and invasion the soft tissues. The aim of the study was to evaluate the demographic, histopathological, clinical, laboratory features, treatment responses, survival and factors affecting survival in MM patients with EMD. Materials and Methods: MM patients with EMD (either at the time of diagnosis (primary) or during the course of the disease (secondary)) diagnosed between January 2010 and January 2020 were included. Demographic, clinical, laboratory, and histopathological features, treatments and responses of these patients were retrospectively analyzed. We intended to investigate clinical characteristics, treatment responses and survival in MM patients with extramedullary disease. Results: EMD was detected in 132 (24.7%) of 534 patients diagnosed with MM. Of these, 109 were primary EMH and 23 were secondary EMH. There were 101 patients with bonerelated (EM-B), 27 patients with extraosseous (EM-E) and 4 patients had plasma cell leukemia. The median age was 60 years and the male patients had a higher percentage (59.8%). The mean follow-up was 39.5±29.47 months (range: 2-125 months, median: 28 months). In the secondary EMD group, the mean EMD development time from the time of MM diagnosis was 30.3±21.04 months (range: 5-82 months, median: 22 months).