Understanding the perceived influence of critical success factors and project management performance on perceived overall project performance: The case of Turkish fintech sector
Kritik başarı faktörlerinin ve proje yönetim performansının algılanan genel proje performansı üzerindeki algılanan etkisini anlamak: Türkiye fintek sektörü örneği
  1. Tez No: 687567
  2. Yazar: GÖRKEM EYNÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN TÜREGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Daha düşük maliyetlerle daha hızlı işlem ve daha fazla işlem çeşitliliği sunabilen finansal teknolojiler, dijital çağa uyum ile birlikte dünya ekonomi pazarından da yüksek oranda pay almayı başarmıştır. Bu durum müşteri sayılarında ciddi bir artışı tetiklemekle birlikte, finansal kurumların hizmet kalitelerini de daha kısa periyodlarla güncellemelerine neden olmuştur. Proje yönetimi, bu tarz köklü değişimlere öncülük etme, disiplinler arası, karmaşık ve daha az öngörülebilen faaliyetleri bütüncül bir bakış açısı ile ele alma hususunda en fazla kabul gören yaklaşımlardan biridir. Bu durum kurumsal stratejilerin uyarlanması noktasında proje performanslarına üst yönetim nezdinde verilen önemi artırdığından, proje performanslarına etki eden hususlar da yakından takip edilmeye başlanmıştır. Bu çalışma ile Türkiye finansal teknoloji sektöründe kritik başarı faktörlerinin ve proje yönetim performansının genel proje performansına etkilerinin sunulması amaçlanmıştır. Ek olarak, proje süresinin proje yönetim performansı ile genel proje performansı arasındaki ilişkiye olan moderatör etkisi tespit edilmek istenmiştir. Çalışmaya, Türkiye'de finansal teknoloji projelerinde görev alan 284 beyaz yaka çalışan katılmıştır. Çalışmanın sonuçları kritik başarı faktörleri ile genel proje performansı arasında pozitif korelasyon olduğu yönündedir. Benzer şekilde, proje yönetim performansı ile genel proje performansı arasında da pozitif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar, proje süresinin proje yönetim performansı ile genel proje performansı arasındaki ilişkiyi etkilediğini göstermektedir. Araştırmaya göre proje süresi genel proje performansını negatif yönde etkilemekte olup, proje süresi uzadıkça genel proje performansı azalmaktadır. Literatür taraması esnasında, Türkiye'de finansal teknolojilere özgü proje performansını inceleyen bir çalışma tespit edilememiş olup, bu çalışma ile belirtilen boşluğun doldurulabileceği ve Türkiye akademik literatürü ile iş hayatına önemli bir katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Financial technologies that can offer faster transactions and more transaction diversity with lower costs, have managed to get a high share from the world economy market with the adaptation to the digital age. This situation triggered a serious increase in the number of customers and caused financial institutions to update their service quality in shorter periods. Project management is one of the most accepted approaches to pioneer such radical changes and address interdisciplinary, complex and less predictable activities with a holistic perspective. Since this situation has increased the importance attached to the project performances by the senior management at the point of adapting corporate strategies, the issues affecting the project performances have started to be closely monitored. With this study, it is intended to present the effects of critical success factors and project management performance to the overall project performance in Turkey financial technology sector. In addition, the moderator effect of the project duration on the relationship between project management performance and overall project performance was aimed to be determined. The study involved 284 white-collar employees who participated in financial technology projects in Turkey. The results of the study indicate that there is a positive correlation between critical success factors and overall project performance. Similarly, a positive correlation has been found between project management performance and overall project performance. Furthermore, the results show that project duration affects the relationship between project management performance and overall project performance. According to the research, project duration negatively affects the overall project performance and the longer the project duration, the lower the overall project performance. During the literature review, any study examining project performance specific to the financial technology sector in Turkey is not detected. Thus, this study has potential to fill this gap and provide a significant contribution to Turkish academic literature and business life.