Core antrenmanının kısa ve uzun mesafe yüzme performansına etkisi
Effect of core training on short and long distance swimming performance
  1. Tez No: 687572
  2. Yazar: MERVE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma core antrenmanının kısa ve uzun mesafe yüzme performansına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 40 yüzücü gönüllü olarak katılmıştır. Deney grubu (core antrenman yapan yaş;11.34±0.77 yıl) ve kontrol grubu (core antrenman yapmayan yaş; 11.60±0.50 yıl) olmak üzere tesadüfi yöntemle 20'şer kişilik 2 gruba ayrılmıştır. 8 haftalık core antrenman programı uygulamadan önce ve sonra tüm deneklere belirlenen performans ölçüm testleri yapılmıştır. Araştırma süresince deney grubuna yüzme antrenmanlarına ek olarak, haftada 2 gün core antrenman yaptırılmıştır. Kontrol grubu ise araştırma boyunca sadece yüzme antrenmanına devam etmiştir. Araştırmada veriler normal dağılım gösterdiğinden verilerin analizinde, bağımsız gruplarda t testi ve eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır. Core antrenmanı yapan ve yapmayan yüzücülerin 2 ay önceki (ön test) 50m ve 400m yüzme süreleri ve 2 ay sonraki (son test) 50 m ve 400m yüzme süreleri karşılaştırılmıştır. Ön test yüzme sürelerinin yine son test yüzme sürelerinin core antrenmanı yapan ve yapmayan gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p>0,05). Core antrenmanı yapan grubun 50m ve 400m ön test ve son test yüzme süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir kısalma olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Core antrenmanı yapan grubun 8 haftalık antrenman sonrasında dinamik mekik, plank, lateral plank ve sırt izometrik dayanıklılık performanslarının core antrenmanı yapmayan gruba göre istatistiksel olarak daha fazla arttığı tespit edilmiştir. Core antrenmanının kısa mesafe ve uzun mesafe yüzme performansını arttırdığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca çalışmamızın sonuçları core antrenmanının dinamik mekik, plank ve sırt izometrik dayanıklılık performansı üzerinde olumlu etkisinin olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla yüzücülere yüzme antrenmanlarının yanında core antrenman yapmaları tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of core training on short and long distance swimming performance. Forty swimmers participated as volunteer in this study.They were divided into to groups of 20 people by the rondom method,the experimental group(core training age: 11.34±0.77 years)and the control group(core non training age: 11.60±0.50 years.)Performance measurement test were performed on all subjects before and after the eight week core training program was applied.In the research process,in addition to swimming training,the core training was done twice a week.Also the control group continued only swimming training throughout the study,Because the data Show a normal distrubution in the study,t test and paired two sample test were used in indeperident groups on analyzing the data. The swimming times of 50 m and 400 m two months(pre-test)ago and 50 m and 400 m swimming times two months ago(final test)were compared with and without core training.It was determined that there was no statistically significant difference in pre-test and final test swimming times between both groups (p›0,05).It was determined that there is a statistically significant shortening between 50 m and 400 m pre-test and final test swimming times of the core training group (p‹0,01).It was seen that the pre-test and final test 50 m swimming times of the group not doing core training do not differ statistically,but the 400 m swimming time is shortened(p›0,05).It was determined that the dynamic shuttle,plank,lateral plank and back isometric endurance of the core training group increased statistically more than the group that did not core training after 8 weeks of training. It has been concluded that the core training ımproves short and long distance swimming performance.Also,the results of our study show that the core training has a positive effect on dynamic shuttle,plank and isothermal endurance performance so it is recommended that swimmers do core training alongside with their swimming training.