Realizing the desired benefit of sustainable construction project management by working on the application of BIM
Sürdürülebilir inşaat projeler yönetiminin istenilen faydalarını yapı bilgi modellemesi uygulamaı üzerinde çalışarak gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 687571
  2. Yazar: ODAY MUWAFAQ ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT HULUSİ İNAN, PROF. DR. ABDUL-RAHİM I. AL-HADIDY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Petrol ve doğal gaza dayalı enerji yüksek maliyetleri ve çevre kirliliği etkileri nedeniyle kullanımını azaltmaya çalışan dünyanın birçok ülkesinde Sürdürülebilir bina popüler hale geldi. Sürdürülebilir bina çok lüks olmayabilir fakat daha temiz bir çevre yaratılmasına yardımcı olur , enerji kullanımını azaltarak ve herkesin aradığı hammaddeleri koruyarak uzun vadeli finansal kazançlar elde etmeye sağlar ayrıca hem şimdiki hem de gelecek nesillerin meşru bir hakkıdır. Yapı bilgi modellemesi (YBM) son zamanlarda mimarlık, mühendislik ve inşaat (MMI) endüstrisinde geniş ilgi gördü ve , MMI endüstrisinin eksikliklerini gidermek için birçok akademisyen ve araştırmacı tarafından (YBM) kullanılması evrensel bir çözüm olarak önerildi. Yapı bilgi modellemesi (YBM), inşaat projelerini etkin bir şekilde tasarlamak, inşa etmek, işletmek ve yönetmek için bilgi açısından zengin, modern, son teknoloji (3D temsil fikrinin ötesinde) oluşturmak için teknolojik ve koordineli bir geliştirme sürecidir. Daha iyi kararları desteklemek ve proje risklerini azaltmak için kapsamlı, akıllı ve güvenilir bir veri kaynağıdır, böylece sürdürülebilir inşaat projelerini yönetmek için daha iyi bir model sağlar. Bu tez, sürdürülebilir inşaat projelerinin yönetimini, özellikle inşaat sektörü bağlamında, maliyet, zaman, kalite, çevre ve toplum güvenliği ve konforunu kontrol etme hedefine ulaşmak için YBM tarafından temsil edilen modern teknolojiyi kullanma olasılığını incelemektedir. sürdürülebilir inşaat endüstrisini geliştirmek için mevcut en iyi teknolojilerin ve yeniliklerin etkin kullanımı böylece çevreyi iyileştirmek. Bunu bilmek için, daha önceki bilimsel araştırmalar, makaleler, araştırma makaleleri ve bilimsel konferanslardaki araştırmalar yoluyla YBM ve sürdürülebilir inşaatın özellikleri, faydaları ve zorlukları ve bunların proje yönetimi ile ilişkileri ve aralarındaki ilişkileri hakkında teorik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmasına yardımcı olan güçlü yönleri ve bu hedefe ulaşmayı engelleyen zayıf yönleri bulmak için tezin ilk dört bölümünde araştırmanın unsurları ile ilgili. Bu noktalar üzerinde, tüm bilimsel disiplinlerdeki inşaat ve proje yönetimindeki mühendislere, bu noktaların (güçlü ve zayıf yönler) büyük sürdürülebilir inşaat projelerini yönetme kelime dağarcığı üzerindeki etkisinin kapsamını bulmak için gönderilen bir elektronik anket de yapılmıştır. maliyet, zaman, kalite, çevre, güvenlik ve toplum refahı gibi bu elektronik anketin sonuçları tartışıldı tezin beşinci bölümde. Nihai sonuçlar, YBM uygulamasının kullanımının, tezin altıncı bölümünde yer alan sonuç ve öneriler yoluyla sürdürülebilir inşaat proje yönetiminin verimliliğini artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable construction has become popular in many countries of the world that are trying hard to reduce the use of energy based on oil and natural gas due to their high cost and significant impact on environmental pollution. Sustainable building is not a luxury, but rather one of the things that help create a clean environment as well as achieve long-term financial gains by reducing energy use and preserving raw materials that everyone is looking for, and this is a legitimate right for the present and future generations. Many experts and academics are proposing that BIM is a universal solution to fix the problems of the AEC sector.In the construction industry, BIM is the technological and coordinated development process that results in a modern, sophisticated, and informative representation (that goes beyond the idea of 3D representation) that allows stakeholders to efficiently design, build, operate, and manage construction projects. A comprehensive, sophisticated and trustworthy data source may be used to support better choices and reduce risks in sustainable building projects. Sustainable construction projects can provide a comprehensive, intelligent, and reliable data source to support better decisions and mitigate risk Subsequent early projects. This thesis examines the possibility of using modern technology represented by BIM to enable sustainable construction project management to achieve its desired goal of controlling cost, time, quality, environment, community safety, and comfort, particularly in the context of the construction industry through the effective use of the best available technologies and innovations to improve the sustainable construction industry. Thus improving the environment. In order to know this, theoretical research was conducted for the characteristics, benefits, and challenges of BIM and sustainable construction and their relationship with project management and their relationship with each other by searching in previous studies of scientific research, articles, research papers, and scientific conferences that pertain to the research elements in the first four chapters of the thesis, and that to know the strengths that help in achieving the goal of the research and the weaknesses that hinder achieving that goal. An electronic questionnaire was also conducted on these points, which was sent to engineers in the field of construction and project management with all their scientific specializations for the purpose of knowing the extent of the impact of these points on the management vocabulary of major sustainable construction projects such as cost, time, quality, environment, safety and welfare of society, and the results of the questionnaire were discussed in chapter five, where the final results obtained indicate that the use of BIM application increases the efficiency of sustainable construction project management, and that was through the conclusions and recommendations in the sixth chapter of the thesis.