Hidrojen üretimi için elektrokatalizör geliştirilmesi
Development of electro catalyst for hydrogen production
  1. Tez No: 687590
  2. Yazar: ATAKAN YUNUS ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT EREN FİGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, hidrojen evrim reaksiyonunda (HER) hidrojen üretilmesi amacıyla alkali ve toprak alkali metaller eklenerek MoS2 elektrokatalizörler hidrotermal yöntem ile sentezlenmiş, yapısal karakterizasyonları ve bu elektrokatalizörlerin HER etkinlikleri incelenmiştir. Bu amaçla geliştirilen elektrokatalizörlerin verimlilik testleri geleneksel bir 3 elektrotlu sistem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu üretilen elektrotlar 3 elektrotlu bir sistemin katodu olarak kullanılmıştır. Üretilen elektro katalizör oluşturulan olan bir devre ile potansiyostat/galvanostat cihazına bağlanarak dönüşümlü voltametri (CV) uygulanarak testleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma ile hidrotermal yöntem ile üretilen farklı derişimlerdeki MoS2-Sb, MoS2-Li, MoS2-Zn, MoS2-La elektro katalizörlerinin sentezi gerçekleştirilmiş ve bu katalizörlerin sentezi teflon kaplı otoklavda 210 oC' de 30 dakika karıştırma işleminin ardından gerçekleştirilmiştir. Üretilen elektro katalizörlerin verimliliklerinin belirlenmesi için Tafel eğimleri incelenmiştir. Beklenen düşük Tafel eğimi değerleri ile HER için uygun, yeni ve alternatif ucuz bir elektrokatalizör sentezi gerçekleştirilmiş ve bu elektrokatalizör gelecek çalışmalar için yol gösterici olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, alkaline and added MoS2 electrocatalysts, which are among the earth metals in evolution (HER), were synthesized by hydrothermal, their theoretical characterization and HER sample method. A possible consequence of electrocatalysts for this purpose was not realized with a 3-electrode system. These electrodes were used as a 3-electrode method cathode. The produced electricity was carried out by applying alternating voltammetry to the production of a potentiostat/galvanostat with a to be produced. With the configured, different concentrations of MoS2-Sb, MoS2-Li, MoS2-Zn, MoS2-La electro-electrics in the system were designed and realized, and the synthesis of these models could be stopped after 30 minutes at 210 oC in a Teflon model autoclave. Tafel slopes for the use of packaging of produced electros. With the expected low Tafel slope values, a suitable, new and inexpensive catalyst has been synthesized for HER and this electrocatalyst will be the way for future studies.