İşletmelerde ERP uygulamalarının dijital dönüşüm sürecine katkıları
Contributions of ERP applications to digital transformation process in businesses
  1. Tez No: 687591
  2. Yazar: METİN İPKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KESKİNKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, işletmelerde ERP uygulamalarının dijital dönüşüm sürecine katkıları incelenmektedir. Bu bağlamda, işletmelerin kullandıkları ERP uygulamalarının dijital dönüşüm süreçlerinde yarar sağlayıp sağlamadıkları, sağlıyorlarsa bu yararların neler oldukları belirlenmek istenmektedir. Böylelikle ERP uygulamaları ile dijital dönüşüm sürecine dahil olmak isteyen işletmelere bir yol gösterilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada önce dijital dönüşüm, iş süreçleri ve kurumsal kaynak planlama konuları ele alınmaktadır. Sonra, ERP uygulamalarının da yararlarından olduğu varsayılan dokuz maddelik dijital dönüşümün yararları açıklanıp bu maddelerle nitel araştırma yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile örneklem olarak seçilen Erzurum ilinde ERP uygulamaları kullanan işletmelerle görüşme yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve işletmelerin ERP uygulamalarından bilgi güvenliği, finans, iş süreçlerinin iyileştirilmesi, raporlama, esneklik, zaman yönetimi, rekabet, müşteri ilişkileri ve performans açısından birçok kazanım elde ettiği sonucuna varılmıştır. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise; işletmelerin dijital dönüşüm konusunda bilgi eksikliği olduğu ve ERP uygulamalarından elde edemediği yararların kullanılan ERP'den kaynaklandığıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, the contributions of ERP applications to the digital transformation process in businesses is examined. In this context, it is desired to determine whether the ERP applications used by the businesses provide benefits in the digital transformation processes, and if so, what these benefits are. Thus, it is aimed to guide businesses that want to be involved in the digital transformation process with ERP applications. In the study, firstly, digital transformation, business processes and enterprise resource planning are discussed. Then, the benefits of nine items digital transformation, which is assumed to be the benefits of ERP applications, were explained and data were obtained by interviewing businesses using ERP applications in Erzurum, which was selected as the sample, with a semi-structured interview form using qualitative research method with these items. The data were analyzed with the descriptive analysis method and it was concluded that businesses gained many benefits from ERP applications in terms of information security, finance, improvement of business processes, reporting, flexibility, time management, competition, customer relations and performance. Another result obtained from the study is; It is the result that businesses lack knowledge about digital transformation and the benefits they cannot obtain from ERP applications are due to the ERP used.