Development of transition metal incorporated iridium oxide electrocatalyst and electrodes for oxygen evolution reaction (OER) in membrane based electrolyzers
Membran bazlı elektrolizörlerde oksijen evrim tepkimesi (OER) için geçiş metali katkılı iridyum oksit elektrokatalizör ve elektrot geliştirilmesi
  1. Tez No: 899634
  2. Yazar: BAHADIR PATIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP YÜRÜM, PROF. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
This thesis focuses on the development of transition metal-doped IrO2 electrocata- lysts and electrodes for the oxygen evolution reaction in membrane-based electrolyz- ers. The research aims to create more durable electrodes for PEM electrolyzers and to address the high costs and limited availability of IrO2 catalyst by incorporating it with transition metals, thereby enhancing its catalytic activity and reducing the iridium loading. Anodization for TiO2 nanotube growth on titanium mesh and the synthesis method of sol-gel for catalyst production were employed. The optimal anodization parameters were determined to be a 0.5 wt% NH4F solution, an applied voltage of 30 V, and an anodization duration of 6 hours. Furthermore, all of the transition metal-incorporated catalyst inks, with Mn-doped as the highest performer with an overpotential of 342 mV at 10 mAcm−2, outperformed pristine IrO2, which had an overpotential of 433 mV. The performance of the transition metal-doped IrO2 and their interaction with nanotubular TiO2-coated titanium mesh were also assessed, highlighting the potential of these doped catalysts with reduced iridium content for sustainable hydrogen production in electrolyzers.
Özet (Çeviri)
Bu tez, membran bazlı elektrolizörlerde oksijen evrim reaksiyonu için geçiş metali katkılı IrO2 elektrokatalizörlerin ve elektrotların geliştirilmesine odaklanmaktadır. Araştırmanın amacı, PEM elektrolizörler için daha dayanıklı elektrotlar oluşturmak, ve IrO2 katalizörünün yüksek maliyetini ve sınırlı bulunabilirliğini, geçiş metallerini dahil ederek katalitik aktivitesini artırıp iridyum yüklemesini azaltarak ele almaktır. Titanyum örgü üzerinde TiO2 nanotüp büyümesi için anodizasyon ve katalizör üre- timi için sol-jel sentez yöntemi kullanılmıştır. Anodizasyon için en iyi parametreler, %wt0.5 NH4F çözeltisi konsantrasyonu, 30V uygulama voltajı ve 6 saat anodiza- syon süresi olarak bulunmuştur. Ayrıca, geçiş metali ile katkılanmış tüm katal- izör mürekkepleri, özellikle 10 mAcm−2'de 342 mV'luk aşırı potansiyele sahip Mn katkılı katalizör en yüksek performansı göstererek, 433 mV aşırı potansiyele sahip saf IrO2'den daha iyi performans sergilemiştir. Geçiş metali katkılı IrO2'nin ve nanotü- plü TiO2 kaplı titanyum örgülerin etkileşimlerinin performansı da değerlendirilmiş ve iridyum miktarı azaltılmış bu katkılı katalizörlerin elektrolizörlerde sürdürülebilir hidrojen üretimi için potansiyeli vurgulanmıştır.