The Performance of punctured convolutional codes
Delinmiş evrişimli kodların başarımı
- Tez No: 68761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELEK D. YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Öz DELİNMİŞ EVRIŞIMLI KODLARIN BAŞARIMI AYÇENK, Hakan Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Assoc. Prof. Dr. Melek D. YÜCEL Nisan 1997, 105 sayfa Ana kıvrımlı kodların kodlayıcı ve kod çözücüleri kullanılarak yüksek hızlı delinmiş kıvrımlı kodlar için kodlayıcı ve kod çözücü benzetimleri yapılmıştır. Ana kıvrımlı kod olarak 1/2 hızında, bellek uzunluğu 2,3 ve 5 olan kodlar ile 1/3 hızında, bellek uzunluğu 2 olan kodlar seçilmiştir. Ölçülen başarımı sert kararlı Viterbi algoritmasından 2 dB, yiğit algoritmasından ise 2.2 dB daha iyi olan yumuşak kararlı Viterbi algoritması, delinmiş kodları çözmekte kullanılmıştır. Analiz, delinmiş kodların bir alt sınıfı olan hız uyuşumlu delinmiş kodlar (HUDK kodlan) kullanılarak eşit olmayan hata koruma uygulamalarına taşınmıştır. HUDK kodlarının MSE ve hata olasılığı başarımları sinüs dalga biçimi ve resimler üzerindeortalama hızı Rav=8/1 1 olan dört düzeyli hata koruma kullanılarak ölçülmüş ve eşdeğer delinmiş kodların başarımı ile karşılaştırılmıştır. HUDK kodlarının, daha düşük bir hata olasılığı başarımına sahip olmalarına rağmen, hata karelerinin orta laması (MSE) başaranlarının görsel izlenimleri de destekleyecek şekilde daha iyi olduğu görülmüştür. Kaynak bilgisi olarak resimler kullanıldığında, koruma özelliklerinin değiştirilmesinin yarattığı etkiler, aynı ortalama hızdaki (8/15) dört HUDK kod üzerinde ölçülmüştür. Alman resimler üzerinde yapılan gözlemlerde kaynak bilgisinin önemli kısımlarının daha iyi korunmasının, daha az önemli kısımlarındaki korunma zayıflatılsa bile, daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Viterbi çözücü, stack çözücü, yumuşak karar, sert karar, delinmiş kod, hız uyuşmak.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE PERFORMANCE OF PUNCTURED CONVOLUTIONAL CODES AYÇENK, Hakan M. S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Melek D. YÜCEL April 1997, 105 pages The encoders & decoders for high rate punctured convolutional codes are simulated by extending those of the mother convolutional code. The mother con volutional codes are chosen as rate 1/2 codes of constraint length 2,3 and 5; and rate 1/3 codes of constraint length 2.The soft decision Viterbi algorithm is used for decoding punctured codes, since its measured performance is 2 dB better than hard decision Viterbi and 2.2 dB better than the stack algorithms. The analysis is then extended to unequal error protection applications by using rate compatible convo lutional codes (RCPC codes) which are a subclass of punctured codes. Mean squared error (MSE) and bit error rate performances of RCPC codes are measured 111on sinusoidals and images by using four level error protection at an average rate Rav=8/ll, and compared with the performance of an equivalent punctured code. It is found that the RCPC codes have a better MSE performance which also supports the subjective visual observations, although it has inferior bit error rate perform ance. The effects of changing protection properties is measured on four RCPC codes at the same average rate of 8/15 by using images as source information. Ob servations on received images reveal that better protection in most significant parts of the source information can tolerate poorer protection in its less significant parts. Keywords :Viterbi decoder, stack decoder, hard decision, soft decision, punctured code, rate compatible. IV