Kripto para ve blokzincir teknolojilerinde kullanılan imzalama algoritmalarının analizi
Analysis of digital signatures used blockchain and cryptocurrencies
- Tez No: 687658
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜCE, DR. İSA SERTKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
2009 senesinde Bitcoin kripto para biriminin hayatımıza girmesiyle birlikte, kullandığı blokzincir teknolojisi oldukça dikkat çekmiştir. Blokzincir teknolojisi, kriptografik yapısı itibariyle, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymayan, güvenilir ve şeffaf bir veri kayıt defteridir. Bu özellikleri sayesinde kripto paralarda ve diğer birçok alanda kullanımı yaygınlaşmıştır ve bu teknolojiye olan ilgi de gün geçtikçe artmaktadır. Blokzincir teknolojisi açık anahtar kriptolojisi kullanmaktadır. Bu kriptografik yapının temel taşlarından biri de sayısal imzalardır. Blokzincir teknolojisinde sayısal imzalar sıklıkla kullanılmaktadır. Blokzincir teknolojisindeki oluşturulan işlemler sayısal olarak imzalanmaktadır ve blokzincir ağındaki diğer katılımcılar tarafından teker teker doğrulanmaktadır. Bu bağlamda kullanılan sayısal imzalama algoritmalarının performansı oldukça önem arz etmektedir. Sayısal imzalama algoritmalarının tekli ve çoklu imzalar olmak üzere iki önemli kullanım şekli bulunmaktadır. Bitcoin sayısal imzalama algoritması olarak hali hazırda Eliptik Eğri Sayısal İmzalama Algoritması'nı kullanmaktadır. Diğer kripto paralarda da çoğunlukla bu algoritma kullanılmaktadır. Kullanılan diğer algoritmalardan bazıları da BonehLynn-Shacham İmzalama Algoritması, Edwards-Curve Sayısal İmzalama Algoritması ve Schnorr algoritmasıdır. Bu algoritmaların bir kısmı çoklu imzalama bir kısmı toplu imza doğrulama özelliklerine sahiptir. Bu çalışmada Bitcoin'de imzalanan veriler baz alınarak, bu yeteneklerin gerçekten performans kazandırıp kazandırmadığını tespit etmek amacıyla performans analizleri tekli ve çoklu imzalarda ortaya konulmuştur. Böylece Bitcoin'e 2021 yılı içerisinde eklenmesi beklenen Schnorr sayısal imzalama algoritmasıyla birlikte çoklu imzalama ve toplu imza doğrulamayı destekleyen Boneh-Lynn-Shacham sayısal imzalama algoritması, Edwards-Curve Sayısal İmzalama Algoritması kullanılarak performans analizi yapılmıştır. Performans analizi hem imzalama hem de doğrulama işlemlerinin sürelerinin hesaplanması şeklinde ortaya konulmuştur. Tekli imzalarda en iyi performansı gösteren Edwards-Curve Sayısal İmzalama Algoritması olmuştur. Çoklu imzalarda ise Boneh-Lynn-Shacham İmzalama Algoritması'nın daha etkin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
After Bitcoin cryptocurrency involved in our lives in 2009, Blockchain technology has received a lot of attention. Blockchain technology based on a cryptographic structure. Due to this characteristic, it is a reliable and transparent data ledger that does not need a central authority. Because of these abilities and features, its use in cryptocurrencies and many other areas has become widespread. Therefore interest in this technology is increasing day by day. Blockchain technology uses public-key cryptographic cryptography. One of the cornerstones of this cryptographic structure is digital signatures. In blockchain technology, digital signatures are frequently used. Transactions created in the blockchain technology are digitally signed. Also transactions should be verified one by one by other participants in the blockchain network. Therefore the performance of the digital signing algorithms used is very important. Two major uses exist which are single and multi signatures. Bitcoin uses Elliptic Curve Digital Signing Algorithm for digital signing process. This algorithm is mostly used in other cryptocurrencies. Boneh-Lynn-Shacham Signing Algorithm, Edwards-Curve Digital Signing Algorithm and Schnorr algorithm are some of the other algorithm used by cryptocurrencies and blockchains. Some of these algorithms have multi-sign or batch verification capabilities. In this thesis, we use Bitcoin data, it is determined whether these capabilities really give performance so the performance analysis of the signing and verification processes of the selected algorithms in single and multiple signatures. Thus, performans analysis is made using the Schnorr signing support to be added to Bitcoin in 2021, Boneh-Lynn-Shacham Signing Algorithm which supports multi-sign and batch verification, Elliptic Curve Digital Signing Algorithm, EdwardsCurve Digital Signing Algorithm algorithms. Performance analysis includes the duration of both signing and verification processes. Best performing in single signatures It has been the Edwards-Curve Digital Signing Algorithm algorithm. Boneh-Lynn-Shacham Signing Algorithm was found to be more effective in multi-signatures.