A study on earthquake protection of steel buildings by buckling restrained braces and viscous dampers
Çelik binaların burkulması önlenmiş çelik çaprazlar ve viskoz sönümleyiciler ile depremden korunması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 687679
  2. Yazar: OSMAN HANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Depremler çok fazla yaralanmalara ve ne yazıkki binlerce insanın ölümüne neden olabilirler. Yapılar, sismik koruma yoluyla bu istenmeyen doğa olayına direnecek şekilde tasarlanmalıdır. Bu çalışma, farklı konfigürasyonlarda burkulması önlenmiş çelik çaprazlar ve viskoz sönümleyiciler ile iyileştirilmiş çelik çerçevelerin sismik davranışını değerlendirmektedir. Yapısal modeller 4, 8 ve 12 katlı üç farklı çerçeve sistemi olarak kullanıldı. Tüm çerçeveler eşit açıklıklarda olup uzunluğu 6,5 m ve kat yüksekliği 4 m olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu çaprazlar, üç farklı konfigürasyon şeklinde dikkate alınarak her bir çerçevenin yüksekliği boyunca yerleştirildi. Yapılar SAP2000 programı ile modellenmiş ve altı farklı deprem kullanılmıştır. Burkulması önlenmiş çelik çaprazlı ve viskoz sönümleyicili yapıların sismik tepkileri yer değiştirmedeki değişim, katlar arası ötelenme, mutlak ivme, maksimum taban kesme kuvveti, maksimum taban momenti ve çatı katı yer değiştirmesinin zamana bağlı değişimi açısından incelenmiştir. Sonuçlar, burkulması önlenmiş çelik çaprazlı ve viskoz sönümleyicilerin hem yerel hem de genel bazda çelik çerçevelerin deformasyonlarını azaltarak deprem performansında dikkate değer iyileşme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes can cause so many injuries and unfortunately kill thousands of people. Structures must be designed so as to resist this insidious natural phenomenon by means of seismic protection. This study evaluates the seismic behavior of steel frames upgraded with buckling restrained braces (BRBs) and viscous dampers (VDs) in different configurations. The structural models used were three different frame systems of 4, 8 and 12 stories. All of the frames were designed with equal span length of 6.5 m and storey height of 4 m. The BRBs and VDs were placed over the height of each frame considering three different configurations, namely the outer-bays, inner-bays, and all-bays. The structures were modeled using SAP2000 finite element program and examined by means of the nonlinear time history analysis subjected to the six natural earthquake records (1976 Gazli, 1978 Tabas, 1987 Superstition Hills, 1992 Cape Mendocino, 1994 Northridge and 1999 Chi-Chi). The seismic response of the structures with and without BRBs or VDs were studied in terms of variation in the displacement, interstorey drift, absolute acceleration, maximum base shear, maximum base moment, time history of roof displacement. The analysis of the results indicated that BRBs and VDs had provided considerable, enhancement in the earthquake performance of the key study steel frames by diminishing both the local and global deformations.