Spectroscopic and rheological analysis of polyester polyols
Polyester poliollerin spektroskopik ve reolojik analizi
- Tez No: 687680
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Polimerik malzemelerin yüksek tutuşa bilirliği, uygulama alanlarını sınırlayan önemli bir faktördür, bu nedenle polimer yapılarına alev geciktiriciler eklenerek tutuşabilirliği azaltılır. Polimere eklenen alev geciktirici malzemeler yangına karşı güvenli kullanım alanları sağlarken aynı zamanda gerilme eğilme mukavemeti, çarpma kırılmalarına karşı direnç, esneklik, oksijen veya UV direnci açısından iyileştirmeler sağlayacak malzemeler olmaları da istenir. Polimerik malzemelerin yangına dayanımına artırmak veya alev geciktirilmesi sağlamak için reçine aşamasında organik veya anorganik bazı ajanlar (Al(OH)3, fosforlu malzemeler, TCPP, TEP gibi) katılır. Bu katkılar polimer zincirine kimyasal olarak bağlanmadıkları için sadece blend olarak yer aldıklarından belirli bir sıcaklığa kadar direnç sağlarlarken sıcaklığın belirli bir noktasından sonra polimerden sızmaya/kusmaya başlarlar. Hatta yüksek sıcaklığa maruz kalmasa bile plastik malzemelerin, içerisindeki katkı maddelerini zamanla salınım yaptıkları bilinmektedir. Çünkü bu katkılar polimer zincirine kimyasal olarak bağlanmamış sadece blend olarak karıştırılmıştır. Yanı sıra polimerik malzemenin fizikokimyasal özelliklerinde bazı zafiyetlere de yol açabilirler. Bu çalışmada ülkemizin zengin kaynaklarından türetilen bor bazlı bileşiklerin polimerin gövdesine bağlandığında, partikül yüzeyinde doğal olarak oluşan oksit tabakasının inhibisyonuna sebep olarak polimere alev geciktirici, duman tutucu gibi özellikler kazandırması hedeflenirken yanı sıra yüksek mekanik mukavemet, esneklik ve UV dayanım gibi özelliklerde de iyileşmeler sağlanması beklenmektedir. Geleneksel Poliester sentezinde çapraz bağlayıcı olarak genellikle Trimetilolpropan (TMP) kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak bizim çalışmamızda da borik asitten yola çıkılarak üç fonksiyonlu (triol) borat esteri sentezlenmiştir ve Sentezlenen Borlu çapraz bağlayıcı ile farklı polyesterik poliollarin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen polioller Sıvı Fazlı Polimer Bazlı Tutma (LPR) Tekniği ile saflaştırıldıktan sonra spektroskopik/kromatografik yöntemler ile (NMR, ATR, GPC vb) karakterize edilmiştir. Devamında bu poliollardan farklı poliüretanlar sentezlenerek, Borun poliüretan üzerindeki alev geciktiricilik performansı ve mekanik özelliklere olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The flammability of polymeric materials is an important restricting factor in their daily usage; therefore, polymer flammability is reduced by adding Flame Retardants (FR). While the flame retardant materials added to the polymer provide safe areas of use against fire, they are also desired to be materials that will provide improvements in terms of tensile bending strength, resistance to impact fractures, flexibility, oxygen or UV resistance. In order to increase the fire resistance of polymeric materials or to provide flame retardancy, some organic or inorganic agents (Al(OH)3, phosphorescent materials, TCPP, TEP) are added at the resin stage. These additives do not chemically bond to the polymer chain, they only take place as a blend and provides FR up to a certain degree of temperature, and they may eventually start to leak or migrate from the polymer after a certain point of degree. Even if it is not exposed too high temperatures, it is known that the additives in plastic materials emerge over a time. Additionally, FRs may cause some weaknesses in the physicochemical properties of the polymeric material. Borane is one of the important natural sources of our country, and in the current study; it is aimed first to synthesize boron based crosslinker to be used as an alternative to the conventional cross linker (Trimethylolpropane, TMP). Then this cross linker is used for the synthesis of polyesters and consequently polyurethanes. Since it is a part of polymeric backbone and expected to provide better FR and smoke trap properties. Higher mechanical strength, more flexibility and UV resistance are also additional expectations of this study. Trimethylolpropane (TMP) is generally used as a crosslinker in traditional polyester synthesis. Accordingly, in our study, trifunctional (triol) borate ester was synthesized starting from boric acid and mono ethylene glycol (MEG). Then, different polyester polyols were synthesized with this triol. Synthesized polyols were purified by Liquid-Phase Polymer-Based Retention (LPR) Technique and characterized by spectroscopic and chromatographic methods (NMR, ATR, GPC etc.). Finally, different Polyurethanes were synthesized from these polyols, and the effects of boron on the flame retardancy performance and mechanical properties were investigated.