'Slow City' statüsüne alınmanın Türkiye'deki üye şehirlere etkisi
The effect of being given the status of 'cittaslow' on the member cities in Turkey
- Tez No: 687719
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞAHİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 604
Özet
Küreselleşmenin dayattığı tek tip şehir modeline bir tepki olarak ilk defa İtalya'da ortaya çıkan ve bugünkü sınırları Avrupa kıtasını aşan yavaş kent hareketi 2021 itibariyle 30 ülkede 268 şehirde karşılık bulmuş durumdadır. 2009 yılında Seferihisar Belediyesi aracılığıyla yavaş kent hareketi ile tanışan Türkiye'nin bu konuda sahip olduğu potansiyele bağlı olarak kısa sürede üye şehir sayısı artış göstermiştir. Giderek daha fazla ülke ve şehirde ilgi uyandıran yavaş kent hareketinin Türkiye'deki üye şehirler üzerinde yol açtığı değişimi ve mevcut değişimin mekâna olan etkilerini ortaya koymak çalışmamızın konusunu teşkil etmektedir. Çalışmamızda yavaş kent hareketinin Türkiye'deki üye şehirler üzerindeki etkilerinin kriterler bazında tespit edilmesi suretiyle mevcut manzaranın ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışmanın elde edilen bulgu ve öneriler aracılığıyla hem üye şehirlere hem de üye olmayı düşünen şehirlere yol gösterici olması amaçlanmıştır. Çalışmamızın farklı coğrafi bölgelerde yer alan yavaş kentlerin arasında ilişki olup olmadığının tespit edilebilmesi adına büyük önem arz ettiği düşünülmektedir. Ayrıca çalışmamızın coğrafya alanında yazılmış ilk lisansüstü tez çalışması olmasından hareketle tüm araştırmacılara katkı sunacak olması bakımından da önem taşıdığını ifade etmek mümkündür. Çalışmanın ilk aşamasında literatür taraması yapılarak gerekli bilgiler toplanmıştır. Çalışmanın sayısal yönünü meydana getirecek istatistiki bilgiler ilgili kurumlardan temin edilmiştir. Çalışma kapsamında örneklemde yer alan şehirler ziyaret edilmiş ve hem yerel halka hem de ilgili şehri ziyaret eden turistlere anket uygulanmıştır. Sahada yapılan anketler üzerinden elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programına yüklenerek gerekli analizler yapılmıştır. Anket çalışmasının yanı sıra saha çalışmaları kapsamında yapılan gözlem ve mülakatlar ile içerik desteklenmeye çalışılmıştır. Dokümanlardan ve sahadaki gezi, gözlem ve anketlerden elde edilen veriler okuyucuya istatistik, grafik, tablo vb. şekillerde sunulmuş, haritalar ve fotoğraflarla da bu bilgiler desteklenmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda, yavaş kent üyelik kriterlerinin sadece üye şehirlere değil üye olmayan birçok şehre de yol gösterici olduğu ve bu kriterlerin sürdürülebilir bir kent için ideal ölçütler olduğu lakin pratikte istenen başarının sağlanamadığı tespit edilmiştir. Bu başarısızlığın temel nedenleri: yerel halka yavaş kentin ne olduğunun yeterince anlatılamaması, yerel yönetimlerde ve yerel halkta mevcut olan ekonomik çıkar odaklı bakış açısı, bazı üye şehir yöneticilerinin yavaş felsefesine olan olumsuz bakış açısı ve buna bağlı olarak şehrin zamanla felsefeden kopuşu, organizasyon tüzüğünde belirtilen denetimlerin yapılamaması ve buna bağlı olarak üye şehirlerde giderek çalışma disiplininin kaybedilmesi olarak saptanmıştır. Çalışmamızda bahsi geçen bu sorunlara da çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cittaslow movement, which emerged in Italy in reaction to globalization's standard urban model and whose current borders exceed the European continent today, has been embraced by 268 cities in 30 nations as of 2021. In Turkey, which was first introduced with the Cittaslow movement through the initiative of Seferihisar Municipality in 2009, the number of member cities increased in a short time, depending on the potential that the country has. The study aimed to reveal the changes brought by the cittaslow movement, which is gaining attention in an increasing number of countries and cities, on member cities in Turkey and its effect on the space. Our study aims to shed light on the current situation by determining the effects of the cittaslow movement on member cities in Turkey using a set of criteria. In this regard, the suggestions and findings obtained in the study are intended to serve as a guide for both member cities and cities interested in becoming members. Our study is believed to have importance in determining whether there is a relationship between cittaslow cities in different geographical regions. Since our study is the first postgraduate thesis written in the geography field, it is also possible to state that it is significant in contributing to all researchers. First, the necessary information was gathered through a literature review. Statistical information that will constitute the numerical aspect of the study has been obtained from TUIK and other relevant institutions The cities in the sample were visited, and a questionnaire was applied to both the natives and the tourists visiting the relevant city. The obtained data were entered into the SPSS 25.0 package program, and analyses were performed. Along with the survey, the content is backed up by observations and interviews conducted during field studies. The data obtained from the documents and field trips, observations, and surveys were presented to the reader in the statistics, graphs, tables, etc., formats and supported with the maps and photographs. As a result, it has been determined that the criteria for slow city membership are not only guiding to member cities but also a large number of non-member cities and that these criteria are ideal for a sustainable city; however, the anticipated success could not be achieved in practice. The primary reasons for this failure were ascertained as follows: the cittaslow philosophy is not adequately explained to residents, local governments and residents have an economic interest-driven perspective, some member city managers have a negative attitude toward the slow philosophy, resulting in the city's gradual abandonment of the philosophy over time, and the inability to conduct the inspections specified in charter and accordingly gradual loss of working discipline in member cities. For the issues raised in our study, solution proposals have been developed.