Örgüt iklimi ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi üzerine sağlık sektöründe bir araştırma
A research in the health sector on the effect of organizational climate and perceived organizational support on organizational citizenship behavior
- Tez No: 687718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BURCU BULGURCU GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Değişen çevre ve artan rekabet şartlarında işletmelerin hedef ve amaçlarına ulaşabilmesinde çalışanların büyük bir rolü bulunmaktadır. Bu noktada çalışanların rol gereklerinin dışında, gönüllü bir biçimde yararlı davranışlar sergilemeleri örgütlerin performansı ve işleyişi açısından önem kazanmaktadır. Bu açıdan çalışanların rol tanımlarının dışında kalan ve kendi istekleri doğrultusunda örgütün iyiliği amacıyla sergiledikleri örgütsel vatandaşlık davranışı kavramı, tez çalışması kapsamında odaklanılan temel kavram olmuştur. Bu araştırmanın amacı, örgüt iklimi ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda, Muğla ili Menteşe ilçesinde bir kamu ve bir özel hastanede görev yapmakta olan çeşitli unvanlardaki 200 çalışandan anket tekniği ile veri toplanmıştır. Verilerin analizi sürecinde tanımlayıcı istatistiksel analizler, güvenilirlik analizi, faktör analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre çalışanların örgüt iklimine yönelik algılarının örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, örgüt ikliminin örgütsel vatandaşlık davranışı alt boyutları olan özgecilik ve sivil erdem boyutu üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada algılanan örgütsel desteğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerinde bütün olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı, ancak örgütsel vatandaşlık davranışının vicdanlılık ve sivil erdem boyutları üzerinde anlamlı ve pozitif yönlü bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the changing environment and increasing competition conditions, employees have a great role in achieving the goals and purposes of the companies. At this point, it is important for the performance and functioning of the organizations that employees exhibit useful behaviors in a voluntary manner, apart from the role requirements. In this respect, the main concept focused on within the scope of the thesis has been the concept of organizational citizenship behavior, which employees display for the benefit of the organization in line with their own wishes and which is outside of the role definitions. The aim of this research is to determine the effect of organizational climate and perceived organizational support on organizational citizenship behavior. Questionnaire technique was used as a data collection tool in the research. In this context, data were collected from 200 employees of various titles working in a public and a private hospital in the Menteşe district of Muğla province. During the analysis of the data, descriptive statistical analyzes, reliability analysis, factor analysis, correlation analysis and regression analyzes were performed. According to the results of the analysis, it was determined that the perceptions of employees towards the organizational climate have a significant and positive effect on organizational citizenship behavior. In addition, it was determined that organizational climate has a significant and positive effect on altruism and civic virtue, which are sub-dimensions of organizational citizenship behavior. In the study, it was determined that perceived organizational support did not have a significant effect on organizational citizenship behavior as a whole, but that organizational citizenship behavior had a significant and positive effect on the dimensions of conscientiousness and civic virtue.