Üç boyutlu topolojik yalıtkanların yüzey durumları
Surface states of three dimensional topological insulators
  1. Tez No: 687731
  2. Yazar: SEVİM ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında üç boyutlu (3B) topolojik yalıtkanların iki boyutlu iletken yüzey durumları incelenmiştir. Kenar ve yüzeylerdeki topolojik olarak korunan durumların altında yatan topolojik değişmezler tartışılmıştır. Somut bir örnek olarak 3B' lu topololojik yalıtkan olan Bi2Se3 ele alınıp özellikleri teorik olarak çalışılmıştır. 3B' lu topolojik yalıtkan için etkin modelden yola çıkarak, 2B' lu yüzey durumları için seçilen baz fonksiyonları yardımıyla hem yarı-uzay geometrisi hem de sonlu kalınlıktaki bir ince-film için etkin Hamiltoniyen çıkarımı yapılmıştır. Bu Hamiltoniyenlerin özdeğerleri bulunarak yüzey durumlarının enerji dağınım bağıntıları elde edilmiş ve sonuçlar 2B' lu HgTe/CdTe kenar durumlarıyla karşılaştırılmıştır. Bi2Se3 yüzey durumları için iki önemli farklılığa dikkat çekilmiştir. Birincisi, sonlu kalınlık durumunda ortaya çıkan bant aralığını gözleyebilmek için, HgTe kenar du- rumlarının tersine, bu kalınlık bir kaç nanometrelik (nm) uzaklığa kadar küçültülmelidir. İkincisi, bu durumda açılan bant aralığı kalınlık L büyüdükçe salınımlı olarak üstel azalan bir özellik göstermektedir. Bu özellik HgTe kenar durumlarında yoktur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two-dimensional conductive surface states of three-dimensional topological insulators have been investigated. Topological invariants underlying topologically protected states at the edges and the surfaces were discussed. Specifically, it has been focused on the Bi2Se3 which is a three-dimensional topological insulator and its properties were studied theoretically. Starting from 3D effective model of topological insulator Hamiltonian we derived effective surface model Hamiltonians for both semi-infinite geometry and finite thickness thin-film based on certain basis functions. Energy dispersions of the surface states have been obtained and the results were compared with 2D topological insulator HgTe. We demonstrate two important distinctions in Bi2Se3. First, as a finite thickness effect, contrary to HgTe, the surface-states in Bi2Se3 display a remarkable decreasing width L down to a few nanometer (nm) to open a gap. Second, this gap of the surface states due to finite size features an oscillating exponential decay as a function of L in contrast to HgTe.