İki ve üç boyutta topolojik yalıtkanlar
Topologi̇cal insulators in two and three dimension
- Tez No: 605088
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, iki ve üç boyutta topolojik yalıtkanlar ile kıyı ve yüzey durumları çalışılmıştır. İlk olarak grafende sıkı-bağ yaklaşımı göz önüne alınmış ve düşük enerji teorisinde Dirac noktaları bulunmuştur. Z topolojik yalıtkanlar sınıfının bir üyesi olan spinsiz Haldane modeli üzerine analizler yapılmıştır. Daha sonra Kane-Mele modeli (QSHI) ki Z_2 topolojik yalıtkanlar sınıfının bir üyesidir, Rashba spin-orbit etkileşiminin varlığında ve yokluğunda irdelenmiştir. Rashba spin-orbit etkileşmesinin yokluğunda, Kane-Mele modelin spin up ve spin down için Haldane modeline benzemektedir ve helisel kıyı durumlarına sahiptir. Üç boyutta topolojik yalıtkanlar 4 Z_2 değişmez ile karakterize edilirler. Bu değişmezlerden biri 'güçlü' veya 'zayıf' topolojik yalıtkanlardan hangisi olduğunu ayırt ederken diğerleri katmanların yönünü açıklayan Miller indisleri gibi düşünülebilir. Üç boyutta topolojik yalıtkanın yüzey durumları iki boyutlu kristal momentumu ile tanımlanır. Yüzey durumlarının elektronik yapısı grafene benzemektedir, ancak üç boyutta topolojik yalıtkanlarda yalnızca bir Dirac noktası mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, topological insulators and their edge or surface states were worked in two and three dimensions. First of all, tight-binding approximation were considered in graphene. Dirac points in graphene were found with low energy theory. Spinless Haldane model which is member of Z topological insulators class were examined. Haldane model has chiral edge states. After that Kane-Mele model (QSHI) which is member of Z_2 topological insulators class, was investigated in the presence of Rashba spin-orbit interaction and none. In the absence of Rashba-spin orbit interaction, Kane-Mele model looks like Haldane model with spin up and spin down, and have helical edge states. Topological insulators in three dimension are characterized by 4 Z_2 topological invariants. One of these invariants distinguishes which is one of the 'strong' or ' weak' topological insulators, while others can be thought of as Miller indices describing the direction of the layers. Surface states of topological insulator in three dimension defined by two dimensional crystal momentum. Electronic structure of surface states looks like graphene but 3D topological insulators has just one Dirac point.