Güneş enerjisi santrali yatırımlarının ekonomik analizi
Economic analysis of solar power plant investments
  1. Tez No: 687736
  2. Yazar: MELEK AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yenilenebilir enerji yatırımlarının Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığının azaltılabilmesinde oldukça önemli bir role sahip olması nedeniyle güneş enerjisi yatırımlarının ekonomik bağlamda değerlendirilmesi oldukça önemlidir. Tezde Türkiye'de büyük ölçekli güneş enerjisi santrali yatırımlarının ekonomik açıdan yapılabilirliği indirgenmiş nakit akımı yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yönetimsel karar esnekliğinin yatırımın değeri ve yapılabilirliği üzerindeki etkisi de reel opsiyon yöntemi ile incelenmiştir. İndirgenmiş nakit akımı yöntemi sonuçları güneş enerjisi santrali yatırımının politika mekanizmalarıyla desteklendiği durumda yapılabilir olduğunu gösterirken, yatırımın desteklenmemesi durumunda ekonomik açıdan yapılamayacağı sonucuna ulaşılmıştır. Monte Carlo simülasyonu sonucunda yatırımın net bugünkü değerinin pozitif olma olasılığı yatırımın politika mekanizmalarıyla desteklendiği durumda %64,1, desteklenmediği durumunda ise %30,1 olarak tespit edilmiştir. Reel opsiyon yöntemi sonucunda yatırımın desteklendiği ve desteklenmediği durumlarda yönetimin yatırımı terk etme karar esnekliğinin yatırımın ve net bugünkü değerin stratejik değerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Herhangi bir destekten yararlanılmayan durumda terk etme opsiyonu yatırımın yapılmaması kararını değiştirmede etkili olmasa da kaybı sınırlandırma noktasında önemli bir araç olmuştur.
Özet (Çeviri)
Economic analysis of solar energy investments is significant for Turkey due to its significant role in decreasing the dependency rate of Turkey on energy import. In this context, the economic viability of large-scale solar power plant investment in Turkey has been evaluated using the discounted cash flow method. The effect of managerial flexibility on the value of investment and its viability has been analysed by the method of real option. The results of the discounted cash flows method demonstrate that the investment is economically viable when it is supported by the government incentives but is not viable when it is not supported by any policy mechanism of government. As a result of the Monte Carlo simulation, the probability of the net present value of the investment being positive was determined as 64.1% in case of incentive, and 30.1% in the lack of incentive. Results of the real option of abandonment demonstrate that managerial flexibility increases the strategic value of the investment and the net present value in the situations of incentive and without incentive. The real option has no effect on changing the decision not to invest in the situation of no incentive, but it is an important tool in limiting the loss.