Konya şartlarında bir güneş santralinin tasarımı ve üretim değerleri ile simülasyon sonuçlarının karşılaştırılması
Design of a solar power plant in Konya and comparison of production data and simulation results
  1. Tez No: 875473
  2. Yazar: ŞEYMA BABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SACİD ENDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnsanlığın varoluşundan günümüze kadar enerji gereksinimi sürekli artarak devam etmiştir. Her geçen gün artan ihtiyacı karşılayacak enerjinin üretiminde, yenilenebilir, sınırsız kaynaklara sahip ve fosil yakıtlara göre daha çevre dostu sistemlerin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması büyük önem arz etmektedir. Güneş enerjisi santralleri (GES), güneşten elde edilen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek, sürdürülebilir bir enerji kaynağı sunmaktadır. Ancak, bu tür yatırımların başarısı, doğru yer seçimi, meteorolojik verilerin analizi, fizibilite çalışmaları ve ekonomik değerlendirmeler gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu tez çalışmasında, Konya'da bulunan ve 1 MW güce sahip Baykara Güneş Enerji Santrali'nin üretim verileri ile aynı tesisin PVsyst 7.2.11 programı kullanılarak yapılan simülasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçlarına göre, tesisin üreteceği enerji miktarı 1.895.694 kWh olarak hesaplanırken, gerçekte bu miktar 1.905.050,10 kWh olarak ölçülmüştür. Yıllık üretim açısından yapılan karşılaştırmada, iki sonuç arasında %99,9 gibi önemli bir benzerlik belirlenmiştir. Bu karşılaştırma analizi, gerçek ortamdaki üretim verileri ile simülasyon verilerinin uyumunu değerlendirmek, böylece gelecekteki GES yatırımları için daha doğru ve güvenilir öngörülerde bulunmak amacıyla yapılmıştır. Bu tür analizler, güneş enerjisi yatırımlarının verimliliğini artırmak ve doğru kararlar almak için kritik öneme sahiptir. GES yatırımlarının planlanması ve uygulanmasında, meteorolojik verilerin toplanması, yer seçimi, ekonomik analizler, çevresel ve sosyal etkilerin değerlendirilmesi ve yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi gibi adımlar, yatırımın başarısı ve sürdürülebilirliği için vazgeçilmezdir. Bu kapsamda, Baykara GES örneği üzerinden yapılan çalışma gelecekteki projeler için önemli bir referans noktası oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, the need for energy has continued to increase continuously. In the production of energy to meet the ever-increasing need, it is of great importance to develop and promote systems that are renewable, have unlimited resources and are more environmentally friendly than fossil fuels. Solar power plants (SPP) offer a sustainable energy source by converting the energy obtained from the sun into electrical energy. However, the success of such investments depends on many factors such as correct site selection, analysis of meteorological data, feasibility studies and economic evaluations. In this thesis, the production data of Baykara SPP in Konya with a power of 1 MW are compared with the simulation results of the same plant using PVsyst 7.2.11 program. According to the simulation results, the power plant was calculated to produce 1,895,694 kWh of energy, whereas the actual value measured was 1,905,050.10 kWh. A comparison of the two results showed a similarity of approximately 99.9% in terms of annual production. This comparative analysis was carried out to evaluate the compatibility of the simulation data with the real-world generation data, so that more accurate and reliable predictions can be made for future SPP investments. Such analyses are critical for improving the efficiency of solar energy investments and making the right decisions. In the planning and implementation of SPP investments, steps such as collection of meteorological data, site selection, economic analysis, assessment of environmental and social impacts, and fulfillment of legal requirements are indispensable for the success and sustainability of the investment. In this context, the Baykara SPP case study provides an important reference point for future projects.