Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, aile yaşam doyumu ve psikolojik iyi oluş ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction, family life satisfaction and psychological well-being in adolescents
  1. Tez No: 687773
  2. Yazar: DAVUT KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TAŞDELEN KARÇKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın temel amacı, ergenlerde psikolojik iyi oluş, sosyal medya bağımlılığı, aile yaşam doyumu ilişkisinin incelenmesi ve sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş ilişkisinde aile yaşam doyumunun aracılık rolünü test etmektir. Araştırmada aynı zamanda ergenlerde psikolojik iyi oluşun cinsiyet, sınıf, anne-baba birlikteliği, Facebook, Youtube, İnstagram, Twitter, Whatsapp kullanım sıklığına göre anlamlı bir şekilde farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Antalya İmam Hatip Anadolu Lisesi, Aksu Fen Lisesi, Adem Tolunay Anadolu lisesi, Antalya Anadolu lisesi öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu 205 kız, 376 erkek toplam 581 lise öğrencisinden oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği', 'Aile Yaşam Doyumu Ölçeği' ve 'Psikolojik İyi Oluş Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS ve AMOS programında test edilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde; t-Testi ve ANOVA , kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, çalışma modeli yapısal eşitlik modeliyle test edilmiş ve kabul edilebilir uyum değerler içinde doğrulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ergenlerde psikolojik iyi oluş ; cinsiyete, anne-baba birlikteliğine, sınıfa , Facebook kullanım sıklığına , Youtube kullanım sıklığına , İnstagram kullanım sıklığına , Twitter kullanım sıklığına ve Whatsapp kullanım sıklığına göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Sosyal medya bağımlılığının, psikolojik iyi oluş ile ilişkisinde ise aile yaşam doyumunun kısmi aracılık rolü olduğu bulgular arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationship between psychological well-being, social media addiction and family life satisfaction in adolescents and to test the mediating role of family life satisfaction in the relationship between social media addiction and psychological well-being. In the study, it is further aimed to examine whether psychological well-being of adolescents significantly differs according to gender, class, parental relationship, frequency of use of Facebook, YouTube, Instagram, Twitter and WhatsApp. The study group consists of the students studying at Antalya Imam Hatip Anatolian High School, Aksu Science High School, Adem Tolunay Anatolian High School and Antalya Anatolian High School, which are affiliated to the Antalya Provincial Directorate of National Education, in the spring term of the 2020-2021 academic year. The study group consists of 581 high school students, 205 of whom are female and 376 are male.“Personal Information Form”,“Social Media Addiction Scale for Adolescents”,“Family Life Satisfaction Scale”and“Psychological Well-Being Scale”were used to collect data. The data obtained from the study were tested in SPSS and AMOS programs. T-test and ANOVA were used in the analysis of the study data. The study model was tested with the structural equation model and verified within acceptable fit values. According to the study findings, psychological well-being in adolescents does not show a significant difference according to gender, parental relationship, class, frequency of using Facebook, YouTube, WhatsApp, Instagram and Twitter. It was further found that family life satisfaction has a partial mediating role in the social media addiction-psychological well-being relationship.