Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile okula bağlılık ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction, school engagement and family life satisfaction in adolescents
  1. Tez No: 739768
  2. Yazar: AYŞENUR BEYAZGÜL TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİME EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile okula bağlılık ve aile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul İli'ne bağlı Küçükçekmece İlçesi'nde bulunan resmi lise kurumlarındaki 392 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Ergenlerde Okula Bağlılık Ölçeği ile Aile Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler; korelasyon, t-testi tekniği, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve çoklu regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Birimler arasındaki farklılıkları belirlemek için ise Post Hoc testlerinden yararlanılmıştır. Ergenlerin sosyal medya bağımlılığı ile okula bağlılık ve sosyal medya bağımlılığı ile aile yaşam doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ergenlerin okula bağlılığı ile aile yaşam doyumu arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Analiz sonucunda sosyal medya bağımlılığının anne-baba tutumu, okul başarısı, günlük sosyal medya kullanım süresi ve en sık kullanılan sosyal medya uygulaması değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülürken, cinsiyet, sınıf düzeyi ve anne-baba birlikteliği değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Okula bağlılığın anne-baba birlikteliği, anne-baba tutumu, okul başarısı ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülürken, cinsiyet, sınıf düzeyi ve en sık kullanılan sosyal medya uygulaması değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Aile yaşam doyumunun anne-baba birlikteliği, anne-baba tutumu, okul başarısı ve günlük sosyal medya kullanım süresi değişkenlerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı görülürken, cinsiyet, sınıf düzeyi ve en sık kullanılan sosyal medya uygulaması değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Okula bağlılık ve aile yaşam doyumunun öğrencilerin sosyal medya bağımlılığı puanlarını anlamlı bir şekilde yordadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction, school engagement and family life satisfaction in adolescents. In this study, the relational survey model, one of the quantitative research models, was used. The study group of the research consists of 392 students in public high schools in Küçükçekmece District of Istanbul Province. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents, School Attachment Scale for Adolescents and Family Life Satisfaction Scale were used to collect data. The data collected from the participants were analyzed with the SPSS program. The data obtained from the research; correlation, t-test technique, one-way analysis of variance (ANOVA) and multiple regression analysis were used. Post Hoc tests were used to determine the differences between the units. A negative significant relationship was found between adolescents' social media addiction and school commitment, and between social media addiction and family life satisfaction. A positive and significant relationship was found between adolescents' school engagement and family life satisfaction. As a result of the analysis, it was observed that social media addiction differed significantly according to the variables of parental attitude, school success, daily social media use and the most frequently used social media application, while no significant difference was found according to the variables of gender, class level and parental union. While it was observed that school engagement differed significantly according to the variables of parental association, parental attitude, school success and daily use of social media, no significant difference was found according to the variables of gender, class level and the most frequently used social media application. While it was observed that family life satisfaction differed significantly according to the variables of parental union, parental attitude, school success and daily use of social media, no significant difference was found according to the variables of gender, class level and the most frequently used social media application. It was concluded that school engagement and family life satisfaction significantly predicted students' social media addiction scores.