Comparison of the effects of flunixin meglumine and meloxicam on the smooth muscles of the digestive system of male cattle
Fluniksin meglumin ve meloksikamın erkek sığırların sindirim sistemi düz kasları üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 687782
  2. Yazar: SAIMA MUSHTAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÜRŞAD DAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Fluniksin meglumin ve meloksikam güçlü NSAİİ'lerdir. Bu ilaçlar, siklooksijenaz enzimlerini (COX-) inhibe ederek ağrı kesici etkinlik gösterir ve düz kas aktivitesini etkilerler. Bu çalışma, fluniksin meglumin ve meloksikamın erkek sığır sindirim sistemi düz kasları üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlamıştır. Çalışmada, mezbahada kesilen erkek sığırlardan doku örnekleri (abomasum, ileum, proksimal loop ve sentripetal girus) toplandı. Toplanan doku örnekleri şeritler halinde kesilerek, izole doku banyosu sistemine asıldı. Karbamilkolin ile düz kas peristaltikleri uyarıldı. Daha sonra banyolara kümülatif olarak atropin, fluniksin meglumin ve meloksikam uygulanarak düz kas aktivitesi ölçüldü. Pozitif kontrol ilacı olarak kullanılan atropin, 1x10 -5 M olan en yüksek konsantrasyonda bile abomazum ve sentripetal girus dokusundaki kasılmaları durduramadı. Eğri altındaki alan (EAA) değerlerine göre, fluniksin megluminin meloksikamdan abomasum, ileum, proksimal loop ve sentripetal girus dokularında sırasıyla 8.57, 4.28, 12.44, 3.93 kat daha etkili olduğu belirlendi. Dakikadaki pik atım sayıları (beat per minute, BPM) yönünden, fluniksin megluminin meloksikamdan abomasum, ileum, proksimal loop ve sentripetal girus dokularında sırasıyla 7.22, 3.88, 7.03, 3.35 kat daha etkili olduğu tespit edildi. Ortalama pik yükseklikleri (peak maximum, P MAX ) ile ilgili olarak fluniksin meglumin'in meloksikam'dan abomasum, ileum, proksimal loop ve sentripetal girus dokularında sırasıyla 6.13, 4.43, 7.07, 7.02 kez daha etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Flunixin meglumine and meloxicam are potent nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) that inhibit the cyclooxygenase enzymes. As an analgesic, flunixin meglumine and meloxicam reduce pain and effect smooth muscle activity. This study aimed to compare the effect of flunixin meglumine and meloxicam on the smooth muscles of the gastrointestinal tract of male cattle. Tissue samples (abomasum, ileum, and proximal loop, and centripetal gyri part of the ascending colon) were collected from the routinely slaughtered male cattle. Collected samples were cut into strips and mounted in a isolated tissue bath system. Smooth muscle contractions were evoked with carbamylcholine. Cumulative doses of atropine, flunixin meglumine and meloxicam were administered to the baths to measure the smooth muscle activity. Atropine, which was used as positive control drug did not abolish the contractions in abomasum and centripetal gyri tissue even at high concentration of 1x10 -5 M. According to area under curve (AUC) values, flunixin meglumine was more effective than meloxicam 8.57, 4.28, 12.44, 3.93 times on abomasum, ileum, proximal loop, centripetal gyri tissues, respectively. As per beat per minute (BPM) values, flunixin meglumine was more effective than meloxicam 7.22, 3.88, 7.03, 3.35 times on abomasum, ileum, proximal loop, centripetal gyri tissues, respectively. According to peak maximum (P MAX) values, flunixin meglumine was more effective than meloxicam 6.13, 4.43, 7.07, 7.02 times on abomasum, ileum, proximal loop, centripetal gyri tissues, respectively.