Üniversite öğrencilerinin ekmek tüketim durumları ve israflarının belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on the determination of bread consumption status and waste of university students
  1. Tez No: 687783
  2. Yazar: MÜNEVVER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA SARPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarih boyunca insanoğlunun en çok ürettiği ve tükettiği gıda ürünü ekmektir. Toplumumuzun kutsal değerlerinden biri, aynı zamanda alın terini, paylaşmayı ve bereketi ifade etmektedir. Kendisine atfedilen bu kutsal değerlere rağmen ülkemizde ve dünyada en fazla israf edilen gıda ürünlerinden biridir. Bu araştırma Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde okuyan öğrencilerin ekmek tüketimi ve israflarının belirlenmesi için planlanıp yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde öğrenim gören lisans düzeyindeki 400 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin cinsiyetleri incelendiğinde %59,8'inin kadın, %40,2'sinin erkek olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin annelerinin %74,8'inin ev hanımı, %49,8'inin ilkokul mezunu; babalarının %22,5'inin emekli, , %37,2'sinin ortaokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin %61,8'inin evde ailesi ile ikamet ettiği ve %38,0'inin 0-500 arasında aylık ortalama gelir düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin %36,1'inin ekmeği fırından aldığı ve %31,7'sinin ekmek alım yerini yakın olduğu için tercih ettiği, %72,8'inin her gün beyaz ekmek tükettiği, %24,0'ünün her gün iki adet beyaz ekmek aldığı, %18,6'sının doyurucu olması nedeniyle ekmek tercihi yaptığı, %48,2'sinin ekmeği en çok sabah öğününde tükettiği, %36,0'sının plastik poşet ile ekmeği satın aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the food product that mankind produces and consumes the most is bread. One of the sacred values of our society, it also expresses effort, sharing and fertility. Despite these sacred values attributed to it, it is one of the most wasted food products in our country and in the world. This research was planned and conducted to determine the bread consumption and waste of the students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University Faculty of Tourism. The sample of the research consists of 400 undergraduate students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University, Faculty of Tourism in the fall semester of the 2020-2021 academic year. It was determined that 59.8% of the students were female and 40.2% were male. It was found that 74.8% of the mothers of the students were housewives, 49.8% were primary school graduates, and 22.5% of their fathers were retired and 37.2% were secondary school graduates. It was determined that 61.8% of the students lived at home with their family and 38.0% had an average income level between 0-500. It was found that 36.1% of the students received the bread from the bakery and 31.7% preferred it because was close, 72.8% consumed white bread every day, 24.0% bought two white bread every day, 18.6% preferred bread because it was satisfactory, 48.2% consumed the bread mostly in the breakfast and 36.0% purchased the bread with a plastic bag.