Şan derslerinde kullanılan öğretim materyallerinin ve kullanım amaçlarının tespiti
Determination of the teaching materials used in singing lessons and their usage purposes
- Tez No: 687781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYDAGÜL KAPÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma; Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalları ile Konservatuvar Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dallarında“şan eğitimi”veren öğretim elemanlarının şan derslerinde kullandıkları öğretim materyallerini ve kullanım amaçlarını tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma evreni, araştırmanın amacı doğrultusunda, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ile Konservatuvar Sahne Sanatları Bölümü Opera Ana Sanat Dallarında“şan dersleri”yürütmekte olan tüm öğretim elemanlarından oluşmaktadır. Araştırmacı, araştırmanın amacına yönelik olarak, maksimum çeşitlilik ilkesinden hareket ederek evrenin tamamına ulaşma girişiminde bulunmuştur. Bu süreçte veriler, nitel araştırma yöntemlerinden“Durum Çalışması Deseni”doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Süreç sonunda Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümlerinden 16 ve Konservatuvarlardan ise 17 olmak üzere toplam 33 öğretim elemanı görüşmeyi kabul ederek, araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada, görüşmeler sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, betimsel analiz kullanılmış ve veriler belirli kategoriler altında tablolaştırılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; Eğitim Fakülteleri'nin Müzik Eğitimi Bölümlerinde görev yapan 16 katılımcıdan, 13 katılımcının materyal kullandığı, Konservatuvarlarda görev yapan 17 katılımcıdan, 12 katılımcının materyal kullandığı tespit edilmiştir. Toplam kullanılan materyal sayısının 41 olduğu ve kullanılan öğretim materyallerinin; vücut gerginliğinin giderilmesi, dil-dudak tembelliklerinin giderilmesi ile diksiyon ve artikülasyonun düzeltilmesi, doğru postürün sağlanması, nefes algısının öğretilmesi, kasların hissedilmesinin ve kullanımının sağlanması, vücut dengesinin sağlanması, boğaz ve göğüs kafesi açıklıklarının sağlanması ve appoggionun sağlanması gibi kazanımları sağlamak amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Derslerinde materyal kullanmayan eğitimcilerin ise; sözel ifadeler kullanarak öğrenciyi yönlendirdikleri ve bu sebeple materyal kullanmadıkları bunun yerine metaforu, hayal kurmayı, yaşam ile ilişkili, bağlantılı hikayeler oluşturmayı, gerçek yaşantıdan modellemeyi, esneme hareketlerini, çeşitli örneklemeleri ve soyut anlatımları, sözlü uyarıları, internet üzerinden ulaşılan her türlü görsel ve işitsel araçları kullandıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in order to determine the teaching materials used in singing lessons by the instructors who give“singing training”in the Music Education Departments of the Faculty of Education Fine Arts Education Department, and the Opera Art Major of the Conservatory Performing Arts Department. In line with the aim of the research, the research universe consisted of all instructors who are conducting“singing lessons”in the Department of Music Education in the Faculty of Education, Department of Fine Arts Education and in the Opera Art Major of the Conservatory Performing Arts Department. For the purposes of the research, the researcher attempted to reach the entire universe based on the principle of maximum diversity. Within this period, the data were collected through semi-structured interview form in line with the“Case Study Design”, which is one of the qualitative research methods. At the end of the process, a total of 33 faculty members, 16 from the Departments of Music Education of the Faculty of Education and 17 from the Conservatories, agreed to participate in the interview and formed the sample of the research. In the research, descriptive analysis was used in the analysis of the data obtained as a result of the interviews and the data were evaluated by tabulating under certain categories. As a result of the research, it was determined that 13 participants out of 16 participants working in Music Education Departments of Education Faculties used materials, and 12 participants out of 17 participants working in Conservatories used materials. It was determined that the total number of materials used was 41, and the teaching materials used in order to provide acquisitions such as removing body tension, correcting diction and articulation by removing tongue-lip laziness, providing the correct posture, teaching breath perception, sensing and using muscles, ensuring body balance, providing throat and rib cage openings, and Appoggio. It was concluded that educators who did not use materials in their lessons, on the other hand, led students by using verbal expressions, and hence, instead of using materials, they used metaphors, imagining, creating stories related to life, modeling from real life, stretching movements, various examples and abstract expressions, verbal warnings, all kinds of audio-visual material available on the Internet.