Consumption convergence: Theory and evidence
Tüketim yakınsaması: Teori ve ispatı
- Tez No: 687784
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAKAN YETKİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin başlıca amacı, sağlam bir tüketim yakınsaması denklemi teorisi geliştirmek ve bu teoriyi güncel verilerle test ederek geçerliliğini doğrulamaktır. Bu amaçla, Keynesyen tasarruf-tüketim tahsis kuralının önemli bir rol oynadığı Solovyen büyüme modelinden yararlanarak tüketim yakınsama denklemi oluşturuldu. Denklemin bilinen gelir yakınsama denklemini taklit ettiğini gösteriyoruz. Daha sonra, 1970 ile 2019 arasındaki dönemde 156 ülkeden oluşan bir panel veri setinde sistem GMM yaklaşımı kullanılarak kişi başına tüketim yakınsama denklemi ampirik olarak tahmin edilmiştir. Sonuçlar, tüm dönem boyunca küresel örneklem için yakınsamanın varlığına dair güçlü kanıtlar ortaya koymaktadır. Ayrıca yakınsama sürecinin çeşitli gelir grupları için geçerli olup olmadığını doğrulamak için yüksek gelirli, üst orta gelirli, düşük orta gelirli ve düşük gelirli ülkelerin yakınsama performansı da test edilmiştir. 1970-2019 döneminde kişi başı tüketimdeki yakınsama oranının yüksek gelirli ve üst orta gelirli ülke örneklemlerinde önemli ölçüde arttığını gözlemlenmiştir. Politika çıkarımı, gelirin eşit yeniden dağılımının desteklenmesi gerektiğidir. Bu amaçla, politika yapıcılarının gündeminde nüfus planlaması ve tasarrufu teşvik edici politikalar olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to develop a solid theory of consumption convergence equation and to verify its validity by testing with actual data. To this end we use the Solovian growth model, in which the Keynesian saving-consumption allocation rule plays an essential role, and derive the consumption convergence equation. We show that the equation mimics the well-known income convergence equation. We next empirically estimate the per capita consumption convergence equation by employing the system GMM approach on a panel data set of 156 countries over the period between 1970 and 2019. Results suggest strong evidence towards the existence of conditional convergence for the global sample over the whole period. We also test the convergence performance of the high-income, the upper middle-income, the lower middle-income, the low-income countries to verify whether the global convergence behavior also applies for various income groups. We show that there exists a strong convergence in per capita consumption for the high-income and the upper middle-income countries. The policy implication is that equal redistribution of income should be supported. For this purpose, birth control policies and savings incentive policies should be on the agenda of policy makers.