İş tatmininin hizmet verme yatkınlığına etkisi: Otel işletmelerinde bir uygulama
The effect of job satisfaction serviceability: An application in hotel business
  1. Tez No: 687785
  2. Yazar: TALHA ÇÖPLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Turizm sektörü emek yoğun bir sektördür. Bu yüzden personellerin işlerini iyi ve doğru şekilde yapması konaklama işletmesinin geleceğini belirlemektedir. Bu yüzden araştırmanın amacı, konaklama işletmelerinde personelin nasıl daha iyi motive edileceğini tespit ederek işletmelerin hizmet verme kapasitesini arttırmaktır. Bu amaçla literatürde sıkça kullanılan 20 sorudan oluşan Minesota İş Tatmin anketinin kısa versiyonu ve 12 sorudan oluşan hizmet verme yatkınlığı anketi kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Bu doğrultuda Ankara'daki 5 yıldızlı otel personeline 400 anket yapılmıştır. Sonuçlara göre içsel iş tatmininin, dışsal iş tatminine göre hizmet verme yatkınlığını daha fazla etkilediği belirlenmiştir. İş tatmininin cinsiyet, departman, pozisyon ve eğitim değişkenleri üzerinde anlamlı farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism industry is a labor-intensive industry. For this reason, the good and correct job of the personnel determines the future of the accommodation business. Therefore, the aim of the research is to increase the service capacity of the enterprises by determining how to motivate the personnel better in accommodation enterprises. For this purpose, the short version of the Minnesota Job Satisfaction questionnaire consisting of 20 questions frequently used in the literature and the service orientation questionnaire consisting of 12 questions were used. Quantitative research methods were used in the study. In this direction, 400 questionnaires were conducted to the personnel of the 5-star hotels in Ankara. According to the results, it has been determined that internal job satisfaction affects service disposition more than external job satisfaction. It was determined that job satisfaction differed significantly on gender, department, position and education variables.