Polikistik over sendromlu hastalarda D vitamini düzeyinin cinsel fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of vitamin D level on sexual functions in patients with polycystic over syndrome
  1. Tez No: 687797
  2. Yazar: SÜMEYYA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM ESENKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Polikstik oer sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal ve metabolik bozukluktur. Yapılan çalışmlarda D vitamini düzeyi düşüklüğü ile cinsel disfonksiyon arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte D vitamini eksiklikliğinin PKOS semptomlarını artırdığı görülmüştür. Bu gözlemsel karşılaştırmalı prospektif çalışmada Polikistik over sendrom tanılı hastalarda D vitamini düzeyleri ile cinsel fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Ocak– Haziran 2020 tarihleri arasında Konya Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran 20-45 yaş arasında PKOS tanısı olan ve cinsel aktif olan D vitamin düzeyi normal 30 ve D vitamin düzeyi düşük 30 hasta olmak üzere 60 hasta çalışmaya dahil edildi. PKOS tanısı için 2003 Rotterdam Kriterleri esas alındı. Vitamin D düzeyleri 20 ng/ml altındaki serum düzeyleri kadınlarda D vitamin eksikliği olarak kabul edildi. Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Kadın Seksüel Fonksiyon İndeksi (FSFI) skorları belirlendi.
Özet (Çeviri)
AIM: PCOS is the most common endocrine and metabolic disorder in women of reproductive age. Studies have shown a significant relationship between low vitamin D levels and sexual dysfunction. However, vitamin D deficiency has been shown to increase PCOS symptoms. In this observational comparative prospective study, we aimed to determine the relationship between vitamin D levels and sexual functions in patients with polycystic ovary syndrome. MATERIAL and METHOD: Between January and June 2020, 60 sexually active patients between the ages of 20-45 who applied to the Konya Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic (Group A; n=30 vitamin D deficient, Group B; n=30 vitamin D normal) were included in the study prospectively. 2003 Rotterdam Criteria were considered for the diagnosis of polycystic ovary syndrome. Serum levels of vitamin D below 20 ng/ml were considered as vitamin D deficiency in women. Those who had urogynecological operations that may affect sexual functions, pregnant or breastfeeding women, sexually inactive women, and those with acute or chronic diseases were excluded from the study. Beck Depression Inventory (BDI), and Female Sexual Function Index (FSFI) scores were determined.