El-Cin fi'l-Kuran ve's-sünne ve'l ilmi'l-hadis
Kur'an sünnet ve modern bilimde cinler
- Tez No: 687798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüce Allah kâinatta farklı türlerde çeşitli yaratıklar meydana getirmiştir. Bir kısmını akılla donatmış örneğin insanlar; bir kısmına da güç-kuvvet vermiştir، örneğin hayvanlar; diğer bir kısmını da gözle görülmeyecek özellikte yaratmıştır، örneğin cinler ve melekler… İşte bu yüzden cin ve meleklerin varlığıyla ilgili pek tartışma، kuşku ve farklı görüşler meydana gelmiştir. Özellikle görülmeyen her şeyi inkâr eden materyalist münkirler bunların varlığını yok sayıp kuşaktan kuşağa intikal eden bir efsane olarak görmektedirler. Öte yandan meleklere ve cinlere inanmak -tıpkı Cennetin varlığına ve kabir azabının mevcudiyetini kabul etmek gibi- kabul edilmesi gereken“gayba iman”türünden temel bir inançtır. Bu durum aklî ve naklî delillerle ispatlanan bir konudur. Nitekim pek çok âyet-i kerime ve sahih olan hadis-i şerifler -inkâr edenlere karşı- cinlerin ve meleklerin varlığını ispat etmektedir. Görülmeyen ve hissedilmeyen varlıkların bulunması aklen de mümkündür; yani akıl، duyularımızla kavrayamadığımız ve hissedemediğimiz varlıkların yokluğunu zorunlu olarak inkâr etmez. Ayrıca yüce Allah göremediğimiz varlıkları yaratabilme gücüne sahiptir. Bu yüzden bu tür varlıkların inkâr edilmesinde herhangi bir tutarlılık söz konusu değildir. Hatta bu tür bir inkâr akli gerçeklere de aykırıdır. Nitekim feza boşluğunu doldurmasına rağmen havayı göremiyoruz. İşte tıpkı bunun gibi melekleri ve cinleri de görme kabiliyetine sahip değiliz. Üstelik“bir şeyin varlığının ispatı için mutlaka bilim adamlarının icadı zorunludur”şeklinde bir kural yoktur. Nitekim varlığı kesin olarak bilindiği halde keşfedilmemiş pek çok evren sırrı bulunmaktadır. Henüz yeni yeni keşfedilen bakteri ve virüs dünyası bu konuda örnek olarak verilebilir. Bu kâinatın insanoğlundan milyonlarca yıl önce var olduğu da ayrıca bilinen bir gerçektir. Bu çalışma cinlerin varlığı ve özellikleri problemini ele almakta -sadece kötülüğü temsil ettikleri şeklindeki yaygın inanışın aksine- onların da tıpkı insanlar gibi hem iyiliğe hem kötülüğe kabiliyetleri olan varlıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Tezde kaynak olarak cinlerin varlığından، özelliklerinden، Allah'a ibadet ile mükellef oluşlarından ve Hz. Peygamberle görüşmelerinden söz eden âyet-i kerime ve hadis-i şerifler kullanılmış ve bu konudaki çalışmalar bilimsel bir gözle incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allah created various creatures of different types in the universe. He equipped some of them with intelligence as in humans whereas He gave other abilities such as strength as in animals. He also created creations that cannot be seen with the human- eye، such as jinn and angels. That is why there have been discussions، doubts and various opinions about the existence of jinn and angels. Especially the materialist deniers، who deny everything that is not seen، ignore their existence and see them as a myth that handed down from generation to generation. Believing in angels and jinn – similar to accepting the existence of Paradise and the torment in the grave is one of the basic faiths that fall into the“belief in the unseen”rule that must be accepted. This is an issue that has been proven by mental and narrative evidence. As a matter of fact، many verses and hadiths prove the existence of Jinns and angels for those who deny their existence. The proof of the existence of invisible and unfelt beings can be found by reasoning. The“mind”does not necessarily deny the existence of beings that we cannot grasp and feel with our senses. Furthermore، Allah has the power to create things that we cannot see. Therefore، there is no consistency in denying such creations. In fact، such denial is contrary to the rational facts. We cannot even see the air even though it fills the space. Similar to this، we do not have the ability to see angels and jinn. Besides، there is no such rule that the inventions of scientists are necessarily needed for proof of the existence of something. As a matter of fact، there are too many undiscovered secrets of the universe، although its existence is definitely known. The newly discovered bacteria and viruses can be given as an example in this regard. It is also a known fact that this universe existed millions of years before human beings. This study deals with the question of the existence and characteristics of the jinn. Unlike the common belief that they represent only evil، this study aims to reveal that they are creations with the abilities for both good and evil، just like humans. In the thesis، verses and hadiths about the existence of jinn، their characteristics، their obligation to worship Allah and their meeting with the Prophet were used as sources، and the studies on this subject were examined and evaluated with a scientific perspective.