Adolesan idiopatik skolyozu olan bireylerin korse memnuniyeti ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin ve korse kullanımı görüşlerinin incelenmesi
Investigation of the effect of satisfaction from braces on qualit of life of patient with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 687813
  2. Yazar: HASAN İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Adölesan İdiopatik Skolyoz (AİS) omurgada 10-17 yaşları arasında görülen 3 boyutlu deformitedir. Tedavisi konservatif ve cerrahi yöntemlerden oluşmaktadır. Konservatif tedavi yöntemlerinden biri olan korse tedavisi uzun süren rijit bir uygulamadır. Korselerin etkileri kullanıldığı süreye bağlıdır, ancak adölesanlarda kabullenilmesi ve kullanım uzunluğu tedaviyi ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. AİS'li bireylerin korse memnuniyetinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştırmak için yaptığımız çalışmaya Hedef Spine ve Bilim Ortez-Protez'e başvuran 10-17 yaş aralığında, en az 6 aydır korse kullanan 45 kişi (42 Kadın, 3 Erkek) dahil edilmiştir. Katılımcıların yaşam kalitesini değerlendirmek için Scoliosis Research Society 23 (SRS-23), korse kullanım memnuniyetini değerlendirmek için Brace Questionnaire (BrQ), korse memnuniyetini belirlemek için sayısal değerlendirme skalası ve korse kullanımını etkileyen problemleri belirlemek için kullanıcılardan ve ebeveynlerinden görüş alınmıştır. Korse kullanımını etkileyen faktörlerin detaylı incelenebilmesi için kullanıcılar arasından seçilen 10 kişi ile bireysel görüşme yapılmıştır. Analizler sonucunda katılımcıların korse kullanım süresi ortalama 18 ay (min:6 max:84) ve günlük korse kullanım süresi ortalama 21 saattir (min:18 max:23). Korse memnuniyeti 6,91±2,36 (min:1, max:10) olarak belirlenmiştir. BrQ ile SRS-23 arasında pozitif ilişki bulunmuştur (p=0,00; r=0,81). BRQ'nun SRS-23 üzerindeki etkisini belirlemek için yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur (F=12,90; p=0,00). SRS-23'deki toplam değişimin %66.1'i BRQ tarafından açıklanmaktadır (R2=0,66). Kullanıcıların günlük kullanım süresine uyulması incelendiğinde, %57,8'i (n=26) her zaman olarak cevap vermiştir. Ebeveynlere sorulan“Korse kullanmak için istekli olma”incelendiğinde, %44,4 (n=20) çoğu zaman cevabını vermiştir. Sonuç olarak korse kullanım memnuniyeti arttıkça yaşam kalitesinin arttığı, korselerin planlanan sürelerde kullanıldığı belirlenmiştir. Yapılan bireysel görüşmelerin sonucunda korse kullanımını etkileyen faktörlerin başında aşırı terleme ve sosyal kısıtlılıklar olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) is 3-dimentional deformity seen in the spine between the ages 10-17. Treatment includes conservative and surgical methods. Bracing, which one of the conservative method is long and rigid application. Effects of brace depend on compliance, however acceptance by adolescents and daily usage effect quality of life (QoL) negatively. This study made for research the effect of brace satisfaction (BS) on QoL, includes 45 brace users (42 female, 3 male) between ages of 10-17, who used braces at least 6 months, applied to Hedef Spine and Bilim Ortez-Protez. To analyze QoL of participants Scoliosis Research Society 23 (SRS-23), to analyze satisfaction from brace usage Brace Questionnare (BrQ), in order to determine BS scale of numerical assessment used; order to determine the problems of brace usage causes questionnares were conducted with participants. Examine factors that affect brace usage in detail, interviews conducted with 10 people among the users. BS determined as 6,91±2,36 (max:10). Positive relationship detected between BrQ and SRS-23(p=0.00; r=0.81). Regression analysis made for determine effect of brace usage satisfaction on QoL found meaningful (F=12,90; p=0,00). 66.1% of total change in SRS-23 explained by BRQ (R2=0,66). When participants asked if they conforming daily usage duration, 57,8% (n=26) answered“always”. When parents asked if their children enthusiastic about wearing braces, 44,4% (n=20) answered“mostly”. Results suggest that satisfaction from brace usage increase, so does QoL, and participants used their braces as planned lengths. Interview results suggest that leading factors that affect usage are sweating and social limitations.