Spinal ortezin lumbal eğriliğe sahip adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde duyu ve dengeye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of spinal orthosis on tactile sense and balance in individuals with lumbar curve and adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 852362
  2. Yazar: BAŞAK İŞÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA ÖZDEMİR GÖRGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Adölesan idiopatik skolyoz (AİS), 10- 18 yaş aralığındaki bireylerde sıklıkla görülen omurganın üç boyutlu deformitesidir. Günümüzde konservatif tedavi seçenekleri içerisinde spinal ortez en yaygın kullanılan seçeneklerdendir. Spinal ortezlerin, skolyozlu bireylerde dokunma duyusu, deri kıvrım kalınlığı, yaşam kalitesi ve dinamik denge üzerine etkilerini araştıran çalışmalar bulunmaktadır. Spesifik olarak lumbal eğriliğe sahip ve spinal ortez kullanan AİS bireylerde bu parametrelerin beraber değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, spinal ortezin lumbal eğriliğe sahip adölesan idiopatik skolyoz tanısı almış bireylerde dokunma duyusu, dinamik denge, deri kıvrım kalınlığı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma, 10-18 yaş aralığında AIS tanısı olan, cobb açıları 20-45 derece aralığında 42 katılımcıdan oluşmaktadır. Merkezimize başvuran katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra, dokunma duyusu Semmes Weinstein Monofilament kiti ile, deri altı yağ dokusu ölçümü Skinfold Kaliper ile, dinamik denge Y- Denge Testi ve yaşam kalitesi değerlendirmek için ise Scoliosis Research Society 22 (SRS-22) Anketi ile değerlendirmeler gerçekleşmiştir. Ölçümler ortez teslimatı öncesi ve korse kullanımına başladıktan sonra 12. hafta sonra kaydedilmiştir. Katılımcıların korse memnuniyetini 12. haftanın sonunda Brace Questionnaire Anketi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a three-dimensional deformity of the spine that is frequently seen in individuals between the ages of 10 and 18. Today, spinal orthosis is the most commonly used option among conservative treatment options. There are studies investigating the effects of spinal orthoses on the sense of touch, skinfold thickness, quality of life and dynamic balance in individuals with scoliosis. There is no study specifically evaluating these parameters together in AIS individuals with lumbar curvature and using spinal orthoses. The aim of this study is to investigate the effects of spinal orthosis on the sense of touch, dynamic balance, skinfold thickness and quality of life in individuals diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis with lumbar curvature. This study consists of 42 participants aged 10-18 years with a diagnosis of AIS and Cobb angles between 20-45 degrees. After recording the demographic information of the participants who applied to our center, the sense of touch was evaluated with the Semmes Weinstein Monofilament kit, subcutaneous fat tissue measurement with the Skinfold Caliper, dynamic balance with the Y-Balance Test and the Scoliosis Research Society 22 (SRS-22) Survey to evaluate the quality of life. . Measurements were recorded before orthosis delivery and 12 weeks after starting to use the corset. Participants' brace satisfaction was evaluated with the Brace Questionnaire Survey at the end of the 12th week. As a result of the study; In individuals with AIS, 12 weeks of use of a spinal orthosis showed an increase in the sense of touch, a decrease in subcutaneous fat tissue, an increase in dynamic balance scores, and improvements in health-related quality of life total scores, and statistically significant and positive changes were found. As a result, it is thought that the use of spinal orthosis may positively affect the sense of touch, skinfold thickness, dynamic balance and quality of life in individuals diagnosed with AIS and with lumbar curvature.