Adölesan idiyopatik skolyozlu hastaların konservatif tedavisinde üç boyutlu skolyoz egzersizleri ve denge-koordinasyon egzersizlerinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficiency of three dimensional scoliosis exercises and balance-coordination exercises in the conservative treatment of adolescent idiopathic scoliosis patients
- Tez No: 494410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ENGİN ŞİMŞEK, PROF. DR. ADİLE ÖNİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Amaç: Adölesan idiopatik skolyozu olan hastalarda üç boyutlu skolyoz egzersizleri ve denge-koordinasyon egzersizlerinin etkinliğininin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Adölesan idiyopatik skolyoz tanısı almış 30 birey rastlantısal yöntemle üç gruba ayrıldı. Birinci gruba korse tedavisi ile birlite Schroth yöntemine göre 3 boyutlu skolyoz egzersiz programı, ikinci gruba korse tedavisi ile birlite Schroth egzersizleri ve denge-koordinasyon egzersizleri 6 hafta boyunca (18 seans) uygulandı. Üçüncü gruba ise sadece korse tedavisi uygulandı ve kontrol grubu ise sağlıklı bireylerden oluşmaktaydı. Hastaların skolyoz açıları (Cobb yöntemi), rotasyon açıları (skolyometre), omurga esneklikleri (öne ve yana eğilme testleri), yaşam kaliteleri (Scoliosis Research Society-22), kozmetik etkilenimleri (Walter Reed Görsel Değerlendirme Skalası), dengeleri (Balance Master System NeuroCom International Inc. Clackamas,OR,USA ver. 8.1), vertikal algıları (Subjektif Vizüel Vertikal Algılama testi) ve beyin yanıtlılığı (elektroensefalografi) tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirildi. Çalışmanın veri analizinde SPSS 20.0 istatistik programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmadan elde edilen veriler, Schroth ve denge-koordinasyon egzersizlerinin rotasyon açısı, gövde lateral fleksiyon esnekliği, statik pozisyondaki birçok dinamik denge parametresinde gelişim sağladığını (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the effectiveness of three-dimensional scoliosis exercises and balance-coordination exercises in patients with adolescent idiopathic scoliosis. Method: Thirty patients who were diagnosed with adolescent idiopathic scoliosis were randomly divided into three groups. The first group was treated with 3-dimensional scoliosis exercise program according to Schroth method, second group was treated with Schroth exercises and balance-coordination exercises in addition to brace. Exercises were performed for a total of 6 weeks (18 sessions). The third group was treated only with brace and the control group consisted of healthy individuals. Patients were assessed for their curve angle (Cobb method), rotation angle (scoliometer), spinal flexibility (anterior and lateral bending tests), quality of life (Scoliosis Research Society-22), cosmetic effects (Walter Reed Visual Rating Scale), balance parameters (Balance Master System NeuroCom International Inc. Clackamas, OR, USA ver 8.1), vertical perception (Subjective Vertical Detection test) and brain responses (electroencephalography) were assessed before and after treatment. SPSS 20.0 statistical program was used for data analysis of the study. Results: The data obtained throughout the study indicated that Schroth and balance-coordination exercises improved patient's asssessed parameters such as; rotation angle, trunk lateral flexibility, and many dynamic equilibrium values in the static position (p 0.05).