Natural gas infrastructure expansions in Turkey: Economic feasibility and a cost comparison with PV investments
Türkiyede doğal gaz altyapı genişlemeleri: Ekonomik fizibilite ve PV yatırımları ile maliyet karşılaştırması
  1. Tez No: 687817
  2. Yazar: BİLGE MANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLTEKİN AKINOĞLU, DR. BORA KAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye, 1980'lerden itibaren, çoğunlukla ithal edilen doğal gazın kentsel kullanımına büyük yatırımlar yapmıştır. Bunun yanı sıra, artık doğal gaz elektrik üretimi ve endüstride de yaygın olarak tüketilmektedir. 2014 yılından itibaren uzak ilçeler de doğal gazla buluşmaya başlamıştır. Doğal gaz tüketiminin kömür ve fuel-oile göre birçok çevresel ve toplumsal avantajı olsa da, uzak bölgelere doğal gaz arzının büyük ölçüde sosyal ve politik kaygılardan kaynaklandığı söylenebilir. Çevresel avantajları olsa da doğal gaz kirlilikten ari değildir ve sera gazı salımı yapar. Bu kaygılar, yenilenebilir enerji alternatiflerine yönelebilecek bu yatırımların maliyet ve faydalarının doğru analizini engellemektedir. Bu tezde, doğal gaz yatırımlarının planlandığı 6 kuzey, 13 merkez ve 3 güney olmak üzere Türkiye'nin farklı bölgelerinden 22 ilçe seçilmiştir. Bu 3 bölge, güneş ışınımından kaynaklı olarak farklı güneş enerjisi potansiyeline sahiptir. Genel olarak, her bir şehirden ikişer ilçe seçilerek güneş enerjisi potansiyeli benzer yerlerde yatırımların etkisi de incelenmiştir. Bu çerçevede,“Kırsal bölgelerde doğal gaz yatırımlarından çok fotovoltaik yatırımları daha uygun olabilir mi?”sorusuna cevap aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Turkey, from 1980s on, has greatly invested in urban usage of natural gas, which is mostly imported. Alongside urban usage, natural gas is now widely consumed for electricity generation and industry. Beginning with 2014, even remote towns are also started to be supplied with natural gas. While there are many environmental and societal advantages of natural gas consumption over coal and fuel-oil, it can be argued that natural gas supply of remote areas is mostly due to social or political concerns. Natural gas, however, is not pollution free and emits greenhouse gases, nonetheless. Therefore, a holistic and proper analysis of costs and benefits of these investments should include environmental and social concerns and should weigh in the opportunities of renewable alternatives compared to use of natural gas. In this study, 22 towns are selected from different locations, 6 from northern, 13 from centre, and 3 from southern regions of Turkey where natural gas investments are being planned. These 3 regions have differing solar power generation potentials received due to solar irradiation difference. In general, two towns from each city are chosen to be investigated to analyse the impact of investment difference knowing that their solar potentials are similar. To this end, the question of“Could PV investments be more feasible rather than natural gas investments in remote regions?”will be investigated.