Santral venöz kateter bakımında kullanılan standart bakım ile transparan film örtülerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficiency of standard care and transparent film drapes used in central venous catheter care
- Tez No: 687819
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İLÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, santral venöz kateter (SVK) bakımında kullanılan standart bakım ile klorheksidin glukonat içeren transparan film örtülerin etkinliğinin kateter enfeksiyonu, bakım maliyeti, hemşire memnuniyeti ve verimliliği açısından karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini, Bolu ili, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi Genel Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan hastalar ile bu ünitede çalışan hemşireler oluşturdu. Randomize olmayan paralel kontrollü gerçekleştirilen çalışmada, Mart-Ağustos 2020 tarihleri arasında kontrol grubuna standart SVK bakımı, Eylül-Aralık 2020 tarihleri arasında olgu grubuna klorheksidin içeren transparan film örtüler ile SVK bakımı uygulandı. Veriler, hasta dosyalarından, hemşire gözlem formlarından, hemşireler ile birebir yüzyüze görüşerek ve enfeksiyon kontrol komitesinden sürveyans bilgileri alınarak araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin analizi bir istatistik programından yardım alınarak yapıldı. Olgu grubunda SVK kullanım oranı 0,66 kontrol grubunda ise SVK kullanım oranı 0,55 olarak hesaplandı. Olgu grubunda SVK kullanım oranı kontrol grubuna göre fazla (p0,05). Olgu grubunda 2, kontrol grubunda 1 hastada arter ponksiyonu yaşandı. Olgu grubunda 77, kontrol grubunda ise 293 pansuman yapıldı. Kontrol grubunda rutin değişim, kirlilik, gevşeme nedeniyle olgu grubuna göre, olgu grubunda ise ıslaklık nedeniyle kontrol grubuna göre daha fazla pansuman gerçekleştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the effectiveness of standard care used in central venous catheter (CVC) care and transparent film dressings containing chlorhexidine gluconate in terms of catheter infection, cost of care, nurse satisfaction and efficiency. The subjects of the study are the patients hospitalized in Bolu province, İzzet Baysal State Hospital, Köroğlu Unit, General Intensive Care Unit, and the nurses working in this unit. In the non-randomised, parallel controlled study, standard CVC care was applied to the control group between March-August 2020; on the other hand, catheter care with transparent film dressings containing chlorhexidine was applied to the experimental group between September-December 2020. Data were collected by the researcher from patient files, nurse observation forms, face-to-face interviews with nurses, and surveillance information from the infection control committee. Data analysis was performed via a statistics program. The rate of CVC use was found to be 0.66 in the experimental group and 0.55 in the control group. Although the rate of CVC usage in the experimental group was higher than the control group (p0.05). Arterial puncture was seen in 2 patients in the experimental group and in 1 patient in the control group. In total, 77 dressings were applied to the experimental group and 293 were applied to the control group.