Santral venöz katater bakımında kullanılan yöntemlerin enfeksiyonu önlemedeki etkisi: Sistematik inceleme ve meta analizi
The effect of methods used in central venous catheter care in preventing infection: Systematic rewiew and meta analysis
- Tez No: 714848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Santral Venöz Kateter'in (SVK) günümüzde kullanımı yaygın olup, periferik venlerin kullanılamaması gibi durumlarda hastalarda tanı ve tedavi amaçlı girişimler için sıklıkla tercih edilen invaziv bir yöntemdir. Bu araştırmada santral kateter enfeksiyonunu önlemeye yönelik bakımda kullanılan yöntemlerin ve santral venöz kateterin yerleşim yerinin enfeksiyon gelişimi üzerine etkisini inceleyen çalışmaların meta analizinin yapılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Google Scholar, Scopus, Science Direct ve Web of Science, EBSCO, EKUAL, Google Akademik/ulakbim veri tabanlarından 2019-2021 arasında yayınlanan çalışmalar tarandı. Dâhil edilen çalışmaların kalite değerlendirmesinde Polit ve Beck tarafından önerilen kalite değerlendirme ölçütleri kullanıldı. Değerlendiriciler arası uyum Kappa istatistiği, etki büyüklüğü“Odds Ratio”, çalışmalar arası heterojenlik Cochran'ın Q istatistiği ile hesaplandı. Yayın yanlılığını belirlemede Kendall'ın tau b katsayısı ve huni grafiği kullanıldı. Meta analize dahil edilen çalışmaların etki büyüklüğü ve yayın yanlılığı CMA 3 (Comprehensive Meta Analysis) programı kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Toplam 41 çalışma araştırmaya dâhil edildi. İncelemeye alınan çalışmalarda; Santral Venöz Kateter bakımında kullanılan yöntemlerin SVK ilişkili enfeksiyona etkisine ait verilerin analizi yapıldı. Bakımda kullanılan yöntemlerin SVK ilişkili enfeksiyon gelişimini önlemeye yönelik etki büyüklüğünün (Odss Oranı) 2.339 (G.A; 1.677- 3.262; p= 0.000), SVK yerleşim yeri olarak femoral ile ınternal-jugular bölge karşılaştırmasında enfeksiyon oranı genel etki büyüklüğünün (Odss Oranı) 1.557 (G.A; 1.342- 1.805; p=0.000), ınternal-jugular ile subklavian bölge karşılaştırmasında enfeksiyon oranı genel etki büyüklüğünün (Odss Oranı) 2,370 (G.A;1.339-4.196;p=0.003) ve femoral ile subklavian bölge karşılaştırmasında enfeksiyon oranı genel etki büyüklüğünün (Odss Oranı) 5.025 (G.A; 1.528- 16.526; p=0.008), değerleri ile yüksek düzeyde pozitif yönlü olduğu belirlendi (%95 G.A:Güven Aralığı). Sonuç olarak, elde edilen bu bulguların mesleki literatüre katkı sağlayacağı ve hemşirelere klinik ortamda rehber olacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Central Venous Catheters (CVC) are among the indispensable diagnostic and therapeutic applications of modern medicine today. Central Venous Catheters are a practical way used in situations such as when venous vessels cannot be used. Central Venous Cataterization causes serious complications if necessary precautions are not taken. The most serious catheter-related complication is catheter infection. With daily care and effective nursing practices, infections are prevented and the duration of hospital stay is shortened. Catheter infection is one of the hallmarks of nursing care. In this study, it was aimed to conduct a meta-analysis of the studies examining the effects of the methods used in care to prevent central catheter infection and the location of the central venous catheter on the development of infection Methods: The studies published between 2019-2021 from Google Scholar, Scopus, Science Direct and Web of Science, EBSCO, EKUAL, Google Scholar / my messenger databases were scanned. The quality assessment criteria suggested by Polit and Beck were used in the quality assessment of the included studies. Inter-rater agreement was calculated with Kappa statistics, effect size“Odds Ratio”, heterogeneity between studies with Cochran's Q statistics. Kendall's tau b coefficient and funnel plot were used to determine publication bias. The effect size and publication bias of the studies included in the meta-analysis were calculated using the CMA 3 (Comprehensive Meta-Analysis) program. Results: A total of 41 studies were included in the study. In the studies under review; The data on the effects of the methods used in central venous catheter care on CVC-related infection were analyzed. The effect size (Odss Ratio) of the methods used in care to prevent the development of CVC-related infection was 0.110 (CI; 0.071-0.170; p = 0.00), the infection rate was compared to the femoral and internal-jugular region as the CVC location, and the overall effect size (Odss Ratio) was 1.557 ( CI; 1.342-1,805; p = 0.000), the infection rate in the comparison of the internal-jugular and subclavian region, the overall effect size (Odss Ratio) was 2,370 (CI; 1.339-4.196; p = 0.003) and the infection rate in the femoral and subclavian region compared to the overall effect size. (Odss Ratio) 5.025 (CI; 1.528-16.526; p = 0.008), it was found to be highly positive with its values (95% CI: Confidence Interval). As a result; It is thought that these findings will contribute to the professional literature and will guide nurses in the clinical environment.