Mimari teorisi ve uygulamaları ışığında Rıfat Çadırcı ( Rifat Chadirji)
Rifat Chadirji from the perspective of architectural theory and its applications
  1. Tez No: 687831
  2. Yazar: TASNIM IDELBI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mimarlık teorisyeni, fotoğrafçı, antropolog ve heykeltraşolarak bilinen Iraklı Mimar Rıfat Çadırcı; on ikiden fazla kitabı olan, mimarlık ve felsefe üzerine uzman olarak kitap yazmış, Irak toplumu ve halk sınıflarının mimarlığa yansımalarını belgeler ile ortaya koymuş , kendi hayatı ve babasının kişisel yaşamına dair biyografiler yazmış bir mimardır. Çadırcı, çalışmalarıyla Ağa Han Ödülü'ne de layık görülmüştür. Araştırma, Çadırcı'nın eğitim hayatının başlangıcından kültürel ve sosyal çevresine, erken dönem çalışmalarından profesörlük aşamasına kadar olan süreçteki teorisine ve mimari başarılarına varıncaya kadar tüm meslek hayatını mercek altına almayı hedeflemektedir. Yine Çadırcı'nın geleneksel mimari unsurlarıyeniden üretmede yüzeysel olmaktan uzak bir şekilde, yerel mimari ile modernitenin birleşimine dayanan,modern mimarinin teknik ve teknolojik gelişimi için kullanan yaklaşımı ve metodolojisi de ayrıntılı olarak analiz edilmeye çalışılcaktır. Ayrıca Çadırcı, bölgeye çevresel, yerel, kültürel, sosyal ve sembolik olarak saygı duymanın önemini vurgulamaktadır ki, araştırma, Çadırcı'nın üretim sürecinin çeşitli aşamalarda 'Estetik''i yeniden sınıflandırmadaki görüşünü ele almaktadır.Çadırcı'nın mimarlık olgusunun yapısal bileşimi olarak mimarlık alanında kuramlaştırma eksenine doğrudan katkı sağlayan mimarlık diyalektiği kuramı geniş bir çerçeve de değerlendirilmiştir. Araştırma, mimarlık diyalektiği kuramı bağlamında Çadırcı'nın geliştirdiği teorik çerçevenin uygulamlarla olan ilişkisini de sorgulamakta olup genel olarak Çadırcı'nın ilk tasarımlarından başlayarak mimari pratikleri etüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rifat Chadirji is an Iraqi architect and theorist in architecture, a photographer and an anthropologist. He is a professor in art philosophy and sociology. He is an author of more than twelve books spanned over a wide range of topics such as specialized books in architecture and philosophy and documentary books drawn from the Iraqi society, its layers and reflections on architecture as well as biographies describing his life and his father's life. Chadirji received a number of awards, most notably the Aga Khan. The research deals with Chadirji's life from his upbringing to his cultural and social surroundings, his study stages and his professors, his writings, his theory in addition to a number of his ideas, principles and architectural achievements. The research is based on the study and analysis of his approach that relies on the integration between local architecture and modernity in a way far from superficial ways that typically reproduce traditional and heritage elements. In addition, his approach relies on the use of technical and technological development that modern architecture has reached, while emphasizing on the importance of respecting the site environmentally, locally, culturally, socially and symbolically. The research deals with the significance of the production process and its various stages and how Chadirji relied on it in reclassifying aesthetic . The research also deals with Chadirji's emphasis on the importance of theorizing in the field of architecture and how it relies on the study of structuralism in the architecture phenomenon, through which he reached his theory“architectural dialectical theory”. The research is interested in studying this theory, its development and principles, and then reading and analyzing his buildings according to this theory, showing the ability of Chadirji to demonstrate his theory in a practical and applicable way.