Yumurta pastörizasyonu için dielektrik uygulamaların (radyofrekans ve mikrodalga) proses etkinliği açısından karşılaştırılması
Comparison of dielectric applications (radiofrequency and microwave) for whole egg pastorization in terms of process efficiency
  1. Tez No: 687832
  2. Yazar: ÖZGE KESKİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, kabuklu bütün yumurtaların pastörizasyonu için kullanılma potansiyeli olan mikrodalga ve radyofrekans uygulamaların ürün sıcaklık değişimine etkisi belirlenmiş ve bu iki yöntemin prosese olan etkisi ürün sıcaklık dağılımı ve sıcaklık artışı kapsamında karşılaştırılmıştır. Bu kapsamda, öncelikle çoklu fizik (ürün içerisinde uygulama sırasında meydana gelen elektromanyetik dağılım ve ürün içerisinde oluşan ısı ve momentum transferi) temeline dayalı olarak matematiksel model geliştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra geliştirilen modeller deneysel çalışmalardan elde edilen sıcaklık verileri kullanılarak doğrulanmış ve farklı mikrodalga ve radya frekans proses koşullarında simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, mikrodalga ve radyo frekans uygulamalarda yumurta içerisinde tekdüze sıcaklık dağılımının sağlanabilmesi amacıyla tasarım ve optimizasyon çalışmalarının endüstriyel uygulamaya hitap edecek şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of microwave and radio frequency processing, with their potential, on the pasteurization of the whole shell eggs were investigated in the view of temperature increase and temperature distribution during the process. With this concept, multi-physics mathematical models were developed to determine the electromagnetic field distribution and the evolved heat and momentum transfer in the products. These models were then validated using the experimental data obtained at various microwave and radio frequency processing conditions. Following the model validation, simulation studies to describe the improving effects of the microwave and radio frequency processing were carried out. As a result, it was concluded that further design and optimization studies are required to better determine the processing effects on the temperature distribution of the eggs.