Akciğer kanseri tanılı hastaların tanı anında bakılan lipid düzeyleri ve oranlarının prognoz tahminindeki yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the lipid levels and ratios measured at the time of diagnosis in patients with lung cancer for the prediction of prognosis
  1. Tez No: 687841
  2. Yazar: FERHAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN KARAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Kansere bağlı ölümlerin başlıca nedenlerinden biri olan akciğer kanserinde, prognozun belirlenmesi kritik öneme sahiptir. Ortaya çıkan kanıtlar, lipid metabolizması bozukluğunu akciğer hastalıkları ile ilişkilendirmiştir ancak kan lipid profili ile akciğer kanseri riski arasındaki ilişki tartışmalı ve sonuçsuzdur. Bu çalışma ile akciğer kanseri tanılı hastaların tanı anındaki lipid düzeyleri ve oranlarının prognoz tahminine olan ilişkisi araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Kliniğine 2013 ile 2020 tarihleri arasında başvurmuş akciğer kanseri tanısı alan 92 hastanın sosyodemografik ve hastalığa bağlı klinik özellikleri hastane veritabanı sistemi ve hasta dosyaları taranarak retrospektif olarak gözden geçirildi. Tanı anında ulaşılabilir lipid parametrelerine sahip olan hastalar değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların hemogram parametreleri, kreatinin ve tahmini glomerüler filtrasyon hızına(eGFR), alanin aminotransferaz(ALT) düzeyi, albümin düzeyi, C-reaktif protein(CRP) düzeyi, ayrıca total kolesterol/HDL oranı, non-HDL/HDL oranı, LDL/HDL oranı, trigliserit/HDL oranlarına bakılmıştır. Bulgular: Hastaların %90,2'si erkek, %9,8'i kadındır. Ortalama başvuru yaşı 64,2±9,1 idi. Akciğer kanserlerinin dağılımı ise küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK) 6 (%6,5), küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) 86 (%93,5) kişidir. Hastaların 22(%23,9)'si sınırlı evre, 70 (%76,1)'i yaygın evrededir. Hastaların ortalama takip süresi 12 aydır. Takip sırasında hastaların 63'ü (%68,5) ölmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Determining the prognosis in lung cancer, which is one of the main causes of cancer-related deaths, is of critical importance. Emerging evidence has linked lipid metabolism disorder with lung diseases, but the relationship between blood lipid profile and lung cancer risk is controversial and inconclusive. With this study, it was planned to investigate the relationship of lipid levels and ratios at the time of diagnosis to the prognosis prediction of patients with lung cancer. Materials and Methods: Sociodemographic and disease-related clinical characteristics of 92 patients diagnosed with lung cancer, who applied to Kırıkkale University Faculty of Medicine Oncology Clinic between 2013 and 2020, were reviewed retrospectively by scanning the hospital database system and patient files. Patients with available lipid parameters at the time of diagnosis were evaluated. Hemogram parameters of the patients included in the study, creatinine and estimated glomerular filtration rate (eGFR), alanine aminotransferase (ALT) level, albumin level, C-reactive protein (CRP) level, as well as total cholesterol/HDL ratio, non-HDL/HDL ratio, LDL/HDL ratio, triglyceride/HDL ratios were examined. Results: 90.2% of the patients were male and 9.8% were female. The mean age at presentation was 64.2±9.1. The distribution of lung cancers is 6 (6.5%) for small cell lung cancer (SCLC) and 86 (93.5%) for non-small cell lung cancer (NSCLC). 22 (23.9%) of the patients were in the limited stage, 70 (76.1%) were in the extensive stage. The mean follow-up period of the patients is 12 months. During the follow-up, 63 (68.5%) of the patients died.