Ortaokul öğrencilerinin öğretmen etkililiği algısı ile okula bağlılıkları arasındaki ilişkide öğrenci mutluluğunun etkisi
The effect of student happiness on the relationship between secondary school students' perception of teacher effectiveness and school engagement
- Tez No: 687866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda eğitim ve öğretime devam eden öğrencilerin öğretmen etkililiği algısı ile okula bağlılıkları arasındaki ilişkide öğrenci mutluluğunun etkisini saptamak ve bazı değişkenlere göre incelemektir. Araştırma, betimsel nitelikte ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmada, araştırma evrenini oluşturan farklı sosyo-ekonomik düzeylerde bulunan illerin toplam sayısı ve genel toplam içerisindeki oranlar hesaplanmıştır. Her düzeyde kaç ilin örnekleme dahil edileceği farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki il sayısının, toplam il sayısı oranına göre hesaplanmıştır. Örnekleme sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi yüksek olan illerden Antalya, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi orta olan illerden Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Hatay, Gaziantep, Düzce, Konya ve sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi düşük olan illerden Siirt ve Van illeri alınmıştır. Araştırmanın örneklemini her sosyo-ekonomik düzeyden 200'er olmak üzere toplam 600 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Öğretmen Etkililiği Değerlendirme Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği- Kısa Formu ve Okul Bağlılığı Ölçeğikullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan ölçeklerde yer alan madde sayılarısırasıyla 32, 7 ve 27'dir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracında ölçeklerin yanı sıra öğrencilerin demografik değişkenlerine de yer verilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; öğrencilerimizin okula bağlılık, mutluluk ve öğretmen etkililiği algılarının iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ayrıca araştırmanınbulgularına göre öğrencilerin mutluluk algısı, öğretmen etkililik algısı ve öğrenci bağlılığı arasındapozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre öğrencilerin öğretmen etkililikalgısı ile öğrencilerin mutluluk düzeyleri arasında ve öğrenci mutluluk algısı ile öğrencilerin okulabağlılığı arasında orta düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Araştırmanın bir diğer bulgusunagöre öğrencilerin yaşadıkları illerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine, babalarının mesleklerine, sınıf seviyelerine, yaşlarına ve öğrencilerin cinsiyetlerine göre okula bağlılık, öğretmenetkililiği ve mutluluk algı düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği, annelerinin mesleklerine göre ise anlamlı farklılığın olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada öğretmenetkililik algısının öğrenci mutluluğunun ve öğrencilerin okula bağlılığının doğrudan pozitif yönlü veanlamlı bir yordayıcısı olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte öğrencilerin öğretmen etkililik algısının öğrencilerin okula bağlılığını öğrenci mutluluğu üzerinden dolaylı olarak yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of student happiness on the relationship between the perception of teacher effectiveness and school commitment of students who continue education and training in secondary schools and to examine them according to some variables. The research is in the descriptive relational survey model. In the research, the total number of provinces with different socio-economic levels that make up the research population and the ratios within the general total were calculated. The number of provinces to be included in the sample at each level was calculated according to the ratio of the number of provinces at different socio-economic levels to the total number of provinces. The sampling was taken from provinces with high socio-economic development level of Antalya, from provinces with medium socio-economic development level to Burdur, Isparta, Afyonkarahisar, Hatay, Gaziantep, Düzce, Konya, and from provinces with low socioeconomic development level to Siirt and Van. The sample of the research consists of 600 students, 200 from each socio-economic level. In the research, Teacher Effectiveness Assessment Scale, Oxford Happiness Scale-Short Form and School Engagement Scale were used as data collection tools. The number of items in the scales used as a data collection tool in the study are 32, 7 and 27, respectively. In addition to the scales, the demographic variables of the students were included in the questionnaire used in the research. According to the findings obtained in the research; It was determined that our students' perceptions of school engagement, happiness and teacher effectiveness were at a good level. In addition, according to the findings of the research, it was determined that there is a positive and significant relationship between students' perception of happiness, teacher effectiveness, and student engagement. Accordingly, there is a moderately positive relationship between students' perception of teacher effectiveness and students' happiness levels, and between students' perceptions of student happiness and students' school engagement. According to another finding of the study, it was determined that the students' levels of school engagement, teacher effectiveness and happiness perception differed significantly according to the socio-economic development level of the provinces they lived in, their fathers' occupations, class levels, ages and genders of the students, while there was no significant difference according to their mothers' occupations. In the study, it was determined that the perception of teacher effectiveness is a direct positive and significant predictor of student happiness and students' school engagement. In addition, it has been determined that students' perception of teacher effectiveness indirectly predicts students' school engagement through student happiness.