Changing attitudes with an international event: A semantic network analysis of university students' attitudes towards refugee children through dialogue week
Uluslararası bir etkinlik ile tutumları değiştirmek: Diyalog haftası aracılığıyla üniversite öğrencilerinin mülteci çocuklara yönelik tutumların anlamsal ağ analizi
- Tez No: 687877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA MİSCİ KİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Etkinliklerin tutum değişimini teşvik etmede bir faktör olduğu kanıtlanmış olup, Yaşantısal Öğrenme Kuramı etkinliklere verimliliklerini artırmak için dahil edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin bir deneyimsel öğrenme etkinliğine katılımlarının mülteci çocuklara yönelik tutumlarındaki etkisini analiz etmektir. Çalışmanın temelini oluşturan uluslararası etkinlik, Diyalog Haftası, Türkiye, Yunanistan, İspanya ve Portekiz'den üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek mülteci çocuklarla ilgili kendi ülkelerindeki iyi ve kötü uygulamaları paylaşmalarına, mülteci çocuklarla zaman geçirmelerine ve çocukların sorunlarına çözüm bulmalarına olanak sağlayan çeşitli aktivitelerden oluşmaktadır. Öğrenciler aktiviteler sırasında çeşitli mesajlara maruz kalmış ve veriler etkinlik öncesi ve sonrası anketler aracılığıyla toplanmıştır. Anketlerde katılımcılardan mülteci çocuklara yönelik algılanan nitelikleri sıfatlar kullanarak belirtmeleri istenmiş, ve bulgular anlamsal ağ analizi ile analiz edilmiştir. Anketin son sorusunda ise katılımcılardan Diyalog Haftası'nda en etkili olmasını bekledikleri aktiviteyi, en etkili buldukları aktiviteyi ve bu aktiviteyi seçme nedenlerini belirtmeleri istenmiştir. Araştırmanın bulguları, gerçekleştirilen deneyimsel öğrenme etkinliğinin, katılımcıların mülteci çocuklara yönelik tutumlarını değiştirmede başarılı olduğuna işaret etmektedir. Çalışma ayrıca, verileri anlamsal ağ analizi yoluyla analiz ederek araştırmanın metodolojisine yeni bir bakış açısı getirmektedir. Bu çalışma, tutum değişimi, etkinlik ve Yaşantısal Öğrenme Kuramı'nı mülteci çocukların sorunları bağlamına adapte ederek literatüre katkı sağlamaktadır. Bu yapı, araştırmacılara ve etkinlik planlamacılarına fayda sağlayabilecek olup çeşitli toplumsal sorunlara çözüm getirmede de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Events have been proven to be a factor in fostering attitude change and Experiential Learning Theory (ELT) has been incorporated into events to increase their effectiveness. The aim of this study is to analyse the effects of an experiential learning event, Dialogue Week, on the attitudes of participants towards refugee children. Dialogue Week consisted of activities which let university students from Turkey, Greece, Spain and Portugal to share good and bad practices regarding refugee children in their own countries, spend time with them, and find solutions to their problems. The students were exposed to various messages during these activities and data has been collected through pre-event and post-event questionnaires. The respondents were asked to indicate their perceived attributes regarding refugee children through the use of adjectives and the findings were analysed with semantic network analysis. The last question asked them to express the Dialogue Week activity they expected to be and found as the most effective one and indicate why. The findings of the study indicate that Dialogue Week is successful in changing participants' attitudes towards refugee children. Additionally, the study brings a new perspective to the methodology of the research by analysing the data through semantic network analysis. The study contributes to the literature by bringing the elements of attitude change, events and ELT together and adapting it to the context of refugee children's problems. This framework can be beneficial for future researchers and event organisers; and can also be used to find solutions to other social problems.