Investigation of physical interaction between gαi and gαs proteins via FRET in live cells
Gαi ve gαs proteinlerinin fiziksel etkileşimlerinin canlı hücrelerde FRET Metodu ile araştırılması
  1. Tez No: 687876
  2. Yazar: SEYDA TUĞÇE BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DR. FATMA KÜÇÜK BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Hücre zarını yedi defa geçen hücre zarı protein ailesi GPKR'ler, hücre dışı sinyalleri hücre içindeki ikincil haberci yoluna heterotrimerik G proteinleri ile iletirler. Heterotrimerik G proteinleri α ve β-γ altbirimlerinden oluşur. Geleneksel olarak bir GPKR'nin bir heterotrimerik G protein ile etkileştiği düşünülüyordu, ancak son yıllardaki çalışmalar GPKR oligomerizasyonunu göstermektedir. GPKR oligomerizasyonu, hücrelerin sinyal iletimi dengesini ve gereken cevabı vermesini sağlamaktadır. Navarro ve arkadaşlarının ve Ferré ve arkadaşlarının A1 ve A2A reseptör heterotetramerleri ve A2A ve D2 reseptör heterotetramerleri ile yaptıkları çalışmalar bu yapılarda teorik olarak G protein α altbirimlerinin etkileşim yakınlığında bulunduğunu göstermektedir. Bu teorik etkileşim, daha önce, FRET gibi ileri florasan mikroskopi teknikleri kullanılarak valide edilmemiştir. FRET tekniği donör florofor ve akseptör florofor ile işaretlenen proteinlerin, donör ve akseptör proteinler arasında gerçekleşen enerji transferi vasıtası ile fiziksel protein-protein etkileşimlerinin incelenmesine izin vermektedir. Bu tez çalışmasında, Gαi ve Gαs etkileşimleri FRET tekniği ile araştırılmıştır. Ek olarak agonist varlığında, CGS (CGS-21680) ve Quinpirole kullanılarak A2A ve D2 reseptör heterotetramer etkisi araştırılmıştır. G protein ailesi üyesi ve G protein α altbirimi ile yüksek yapısal homolojisi olan K-Ras proteininin reseptör bağımsız homodimerizasyon çalışmalarına dayanılarak (Dempke & Heinemann, 2009), Gα proteinlerinin reseptör etkileşimlerinin fiziksel etkileşimlerine olan etkisi, Gα spesifik minigenler kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
GPCR's are seven-transmembrane receptors that transmit external signals to the intracellular environment via secondary messenger systems through heterotrimeric G proteins. Heterotrimeric G proteins consist of α and β-γ subunits. Until recent years, scientists thought that GPCR signal transduction occurs between one GPCR and one heterotrimeric G protein; however, recently, it has been shown that GPCR's can make oligomers. Oligomerization of GPCR allows cells to tune the intensity of the signal and respond appropriately. Studies with A1 and A2A heterotetramer and A2A – D2R heterotetramer showed that these interactions theoretically allow G protein α subunit dimer formation according to Navarro et al. and Ferré et al. This theoretical interaction has never been validated via an advanced fluorescent microscopy technique like FRET. This technique allows the detection of physical protein-protein interaction of fluorescently labeled proteins via resonance energy transfer between donor and acceptor fluorophores. In this study, Gαi and Gαs interaction was investigated by FRET technique. In addition, the effect of agonist treatment, CGS (CGS-21680), and quinpirole for A2A and D2R heterotetramer, respectively, was investigated. Furthermore, based on the G protein family member K-Ras studies, which has high structural homology with G protein α subunits, that forms a homodimer independent from its receptor (Dempke & Heinemann, 2009), we tested the effect of receptor binding on the physical interaction of G protein α subunit using G protein α subunit-specific minigenes.