Fetâva er-remlî' adlı eserde yer alan abdest, mestler üzerine mesh ve teyemmüm konularına dair fetvaların mezhepler arası mukayeseli incelenmesi
باب الوضوء، المسح على الخفين، التيمم، من كتاب فتاوى الرملي دراسة مقارنة لبعض المذاهب الإسلامية
- Tez No: 687886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
.Genelde Genelde fıkhî konular, özelde de fıkıh alanında temizlik ile ilgili verilen fetvalar ve yapılan içtihatlar dinde önemli bir yeri haizdir. Zira bu tür konular şâri'in meramını doğru anlamaya kapı aralar. Şâfiî mezhebi fakihlerinden Şemseddîn erRemlî tarafından derlenen ve babası Şehâbeddîn er-Remlî'ye ait fetvalar, konunun öne çıkan örneklerindendir. Bu çalışmada Remlî'nin abdest, mestler üzerine mesh ve teyemmüm konuları ile ilgili fetvaları incelenecek ve bu fetvalar müçtehit imamların görüşleri ile temellendirilecektir. Bunun yanı sıra fıkıh ilminin Müslüman hayatındaki önemi, fıkhın temel prensipleri, fetva makamının dindeki ehemmiyeti, fetva için gerekli yeterliliğe sahip olunmadığında ortaya çıkabilecek riskler, müçtehit imamların istidlal metotları ve içtihadlarının temelleri bilimsel bir yöntemle incelenecektir.
Özet (Çeviri)
.Issues of Fatwa in jurisprudence issues in general and issues related to purity and its various rulings are considered a great chapter of jurisprudence in religion and jurisprudence in it. This is due to that it is a legitimate gateway to a good reception from the wise legislator. Among those issues related to the Fatwa and al_jtehad section of Imam Shihab al-Din Ar_Ramli, whose issues are not addressed by Imam Shams al-Din al-Ramli. Both imams are related to Al_Shafi'i school. The researcher sheds light on what is related to the issues of ablution, wiping over the slippers and tayammum. With this contradicting the sayings of the diligent imams in Islamic jurisprudence, and evidence of the importance and necessity of jurisprudence in the reality of the Muslim and his life and its rulings and controls, with a statement of the majesty of the fatwa in religion, its loftiness, and the danger of undertaking it witThesis title: ((Issues from the Fatwas of Ar-Ramli in the Chapter on Ablution، Eiping over the Socks، and Tayammum، A Comparative Study)) Issues of Fatwa in jurisprudence issues in general and issues related to purity and its various rulings are، considered a great chapter of jurisprudence in religion and jurisprudence in it. This is due to that it is a legitimate gateway to a good reception from the wise legislator. Among those issues related to the Fatwa and al_jtehad section of Imam Shihab al-Din Ar_Ramli, whose issues are not addressed by Imam Shams al-Din Ar-Ramli. Both imams are related to Al_Shafi'i school. The researcher sheds light on what is related to the issues of ablution, wiping over the slippers and XII tayammum. With this contradicting the sayings of the diligent imams in Islamic jurisprudence, and evidence of the importance and necessity of jurisprudence in the reality of the Muslim and his life and its rulings and controls, with a statement of the majesty of the fatwa in religion, its loftiness, and the danger of undertaking it without enlightened knowledge. Sober scientific method.hout enlightened knowledge. Sober scientific method