The effects of ideal standards and parental approval on mate selection among Turkish emerging adults
Beliren yetişkin Türkler arasında ideal özellikler ve ebeveyn onayının eş seçimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 687887
  2. Yazar: İPEK GÜVENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ERDEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal ve Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mevcut araştırma birbirini izleyen üç ardışık çalışma boyunca beliren Türk yetişkinlerde ideal özelliklerin ve ebeveyn onayının evlilik kararı üzerindeki etkisini incelemektedir. İlk çalışmada (N = 309) potansiyel bir eş için arzu edilen özellikler incelendi ve katılımcılar, 56 ideal özelliği önemine göre derecelendirdi ve sıraladı. Bulgular, ideal bir eşte en çok aranan özelliklerin güvenilirlik, dürüstlük ve sadakat olduğunu ortaya koydu. İkinci çalışmada (N = 331) oldukça liberal beliren yetişkinlere sosyal medya ve üniversite sistemi üzerinden ulaşıldı ve dört deneysel gruptan birine rastgele atandı (2x2 tasarım; ideal standartlar yüksek veya düşük, ebeveyn onaylıyor veya onaylamıyor). Katılımcılar potansiyel bir eş hakkında kısa bir hikaye okudu ve verilen koşullar altında o kişiyle evlenmek isteyip istemediklerini (evet veya hayır) yanıtladı. Farklı deney koşullarındaki kısa hikayeler birinci çalışmanın bulgularına dayanılarak tasarlandı ve üç pilot çalışma boyunca geçerlik ve güvenirliği test edildi. Lojistik regresyon analizi, hipotetik yüksek ideal özellikli eş adayının katılımcılar için evlenme olasılığını 13.93 kat artırdığını [OR=13.93, GA (6.40, 30.32)] ve ebeveynler tarafından onaylanan hipotetik eşin katılımcılar için evlenme olasılığını 4.24 kat artırdığını [OR=4.24, GA (1.93, 9.30)] göstermiştir. İdeal standartlar ve ebeveyn onayının etkileşimi ise istatiksel olarak anlamlı değildi. 3. Çalışma aynı deneysel tasarımı kullanarak 2. Çalışmayı daha muhafazakar bir örneklemle (Liberalizm AO = 4.64, SS = 2.16; Dindarlık AO= 5.08, SS = 1.45) tekrarladı. Katılımcılara, ilahiyat bölümlerinden ve sosyal medyadaki dini çevrimiçi gruplar üzerinden ulaşıldı (N = 484). Hem ideal partnerin [OR = 5.0, GA (2.62, 9.54)] hem de ebeveyn onayının [OR = 4.0, GA (2.12, 7.53)] ana etkileri yine istatiksel olarak anlamlıydı. Buna ek olarak, iki bağımsız değişkenin etkileşimleri de [OR= 7.38, GA (2.3, 23.51)] anlamlı bulundu. Mevcut çalışma, seküler ve muhafazakar beliren Türk yetişkinler arasında evlilik kararında ebeveyn onayının ve ideal standartların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study examines how ideal standards and parental approval interplay in Turkish emerging adults' decision to marry via three consecutive studies. The first study explored desirable traits for a potential spouse and participants (N = 309) rated and rank ordered 56 traits. Findings revealed that trustworthiness, honesty, and loyalty were the most desired traits. In Study 2 (N = 331), highly liberal emerging adults were recruited and were randomly assigned to one of the four experimental conditions (2x2 design; ideal standards high vs. low, parents approve vs. disapprove). Each participant read a vignette about a potential partner and responded whether they would be willing to marry that person (yes or no). All vignettes were designed based on the findings of Study 1 and tested via three pilot studies. Analysis revealed that participants were 13.93 times more willing to marry the partner who met ideal standards and 4.24 more willing if the parents approved the partner. Study 3 replicated Study 2 with a conservative sample, using the same experimental design and vignettes. Participants were recruited through theology departments and online religious groups through social media (N = 484). Main effects of both ideal partner [OR = 5.0, CI (2.62, 9.54)] and parental approval [OR = 4.0, CI (2.12, 7.53)] were significant as well as the interaction term [OR= 7.38, CI (2.3, 23.51)]. The current study highlights the importance of parental approval and ideal standards on marriage decisions among secular and conservative Turkish emerging adults.