Investigation of the effects of laser surface treatment on bronze propellers
Lazerle yüzey ̇ışlemenin bronz pervaneler üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 687896
  2. Yazar: İBRAHİM ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Marine Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma şartları nedeniyle gemi pervaneleri genellikle korozif ve aşındırıcı ortamlara maruz kalır. Pervaneler zor koşullara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Pervanenin malzeme seçimi ve tasarımı; yeterli mukavemeti ve esnekliği sağlamalıdır. Öte yandan, çalışma koşullarına dayanacak yüzey özelliği gereksinimleri, ana metal özellikleri ile çelişebilir. Lazerle yüzey iyileştirme, ana metal olduğu gibi kalırken yüzey özelliklerini farklılaştırmak için çok etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada bronz gemi pervanelerinin korozyon direnci, sertlik ve hidrofobiklik özelliklerine lazerle yüzey işlemenin etkileri incelenmiştir. Sertlik testleri, lazerle yüzey işleme uygulamalarından önce ve sonra“Standard Test Methods for Vickers Hardness and Knoop Hardness of Metallic Materials”dokümanına uygun şekilde gerçekleştirildi. Numuneleri korozyona maruz bırakmak için“Standard Practice for Modified Salt Spray (Fog) Testing”dokumanı takip edilerek tuz püskürtme testi uygulandı. Testten sonra sonuçları incelemek ve değerlendirmek için optik mikroskop kullanıldı. Mikro yapıda meydana gelen değişiklikleri gözlemlemek için“Standard Practice for Microetching Metals and Alloys”dokümanı takip edilerek dağlama işlemleri gerçekleştirildi ve sonuçlar değerlendirildi. Korozyon direnci önemli ölçüde geliştirildi. Bazı lazer parametrelerinin korozyon direncini geliştirmede çok başarılı olduğu görüldü. Diğer yandan sertlik değerlerinde kayda değer bir gelişme gerçekleşmedi. Ekstra materyal kullanılan lazerle yüzey işleme yöntemleri sertliği geliştirmeyi başarmak için faydalı olabilir. Kontak açı ölçümleri süper hidrofobik özelliklere yakın ve hidrofilik yüzeyler elde edildiğini gösterdi. Hidrofilik yüzeyler tutucu özellikleri ile kimyasal kaplama uygulamalarında faydalı olabilirler.
Özet (Çeviri)
Marine propellers are mostly exposed to corrosive and erosive environments due to working conditions. Propellers are designed to endure under hard conditions. Material selection and design of the propeller must ensure enough strength and flexibility. On the other hand requirements of surface properties to endure under working conditions may conflict with bulk metal properties. Laser surface treatment is very effective method to differ surface properties while bulk metal remains intact. In the present study effects of laser surface treatment to corrosion resistance, hardness and hydrophobicity properties of bronze marine propellers are investigated. Hardness tests are applied in accordance with Standard Test Methods for Vickers Hardness and Knoop Hardness of Metallic Materials before and after laser surface treatment processes. To expose the materials to corrosive environment by following Standard Practice for Modified Salt Spray (Fog) Testing, salt spray test is applied. After the salt spray test, by means of optical microscope the results are observed and evaluated. To examine changes in micro structure and evaluate the results Standard Practice for Microetching Metals and Alloys is followed and etching methods are applied. Corrosion resistance is improved with a significant rate. Some of the laser surface treatment parameters are very succesful to improve corrosion resistance. On the other hand hardness did not increase sufficiently. Laser surface treatment methods with added material may be beneficial to achieve improvement in hardness. Contact angle measurements demonstrates that approximately superhydrophobic and hydrophilic surfaces are obtained. Hydrophilic surfaces may be beneficial for chemical coating applications with more adhesive behaviour.