Periodontitis-periimplantitis ve sağlıklı bireylerin radyografilerinin fraktal analiz yöntemi ile incelenmesi
Periodontitis-periimplantitis and healthy individuals investigation of radiographies by fractal analysis method
  1. Tez No: 687911
  2. Yazar: HANIEH MEYSAMIPOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Periodontal ve peri-implanter hastalıklar inflamatuar hastalıklardır ve teşhislerinde klinik muayenenin yanı sıra radyografların rolü büyüktür. Son yıllarda radyografiler ve dijital görüntüler kullanılarak birçok hastalığın kemikteki prognuzunun teşhisi için fraktal analiz (FA) yöntemi kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı farklı periodontal ve peri-implanter hastalıklı bireylerin interdental kemik bölgesinde meydana gelen değişikliklerin FA yöntemiyle incelenmesidir. Çalışmamıza genel ağız teşhisine göre sağlıklı periodonsiyum tanısı konmuş 54, gingivitis tanısı konmuş 59 ve periodontitis tanısı konmuş 67 olmak üzere toplam 180 birey, örnek bazlı olarak sağlıklı diş tanısı konmuş 87, gingivitis tanısı konmuş 56, periodontitis tanısı konmuş 37, sağlıklı implant tanısı konmuş 30, peri-mukozitis tanısı konmuş 30 ve peri-implantitis tanısı konmuş 30 olmak üzere toplam 270 örnek dahil edildi. Bireylerin periodontal klinik ölçümleri [plak indeksi (PI), modifiye plak indeksi (mPI), gingival indeks (GI), modifiye sulkus kanama indeksi (mSKI), sondalamada kanama indeksi (BOP), klinik ataçman seviyesi (KAS), sondalanabilir cep derinliği (SCD), çekilme derinliği (ÇD) ve marjinal kemik kaybı (MKK)], ve panoramik röntgenleri alındı. Panoramik radyografiler üzerinde 10 x 25 piksel olacak şekilde dikdörtgen alanlar seçilerek, trabeküler yapının fraktal boyutu (FB) ImageJ program üzerinden hesaplandı. İstatistiksel analizler için SPSS, Kruskar-Wallis, Mann Whitney-U, Pearson korelasyon katsayısı ve t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Periodontal and peri-implanter diseases are inflammatory diseases and in addition to clinical examination, radiographs play an important role in diagnosis. In recent years, fractal analysis (FA) method has been used to diagnose the prognosis of many diseases in bone using radiographs and digital images. The aim of our study is to examine the changes in the interdental bone region of individuals with different periodontal and peri-implanter diseases by FA method. According to the general oral diagnosis, a total of 180 individuals, 54 of whom were diagnosed with healthy periodontium, 59 diagnosed with gingivitis and 67 diagnosed with periodontitis, On a sample basis, a total of 270 specimens were included, of which 87 were diagnosed with healthy teeth, 56 with gingivitis, 37 with periodontitis, 30 with healthy implants, 30 with peri-mucositis, and 30 with peri-implantitis. Periodontal clinical measurements of individuals [plaque index (PI), modified plaque index (mPI), gingival index (GI), modified sulcus bleeding index (mSKI), bleeding index on probing (BOP), clinical attachment level (KAS), probable pocket depth ( SCD), depth of retraction (DE) and marginal bone loss (MKK)], and panoramic x-rays were taken. By selecting rectangular areas of 10 x 25 pixels on panoramic radiographs, the fractal size (FB) of the trabecular structure was calculated using the ImageJ program. SPSS, Kruskar-Wallis, Mann Whitney-U, Pearson correlation coefficient, t tests were used for statistical analysis.