Shortenıng the test duratıon ın lgb based soıl texture analysıs
LGB tabanli toprak tekstür anali̇zleri̇nde test süresi̇ni̇n kisaltilmasi
  1. Tez No: 687919
  2. Yazar: FERHAT ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, toprak tekstür analizi için geliştirilmiş olan Lazer Güdümlü Bouyoucos cihazı ile yapılan deneylerde deney süresi kısaltması için eğri uydurma, destek vector regresyonu, çok katmanlı algılayıcı ve uzun kısa süreli bellek mimarisine dayalı bir yaklaşım önerilmiştir. Bu amaçla, her biri 14400 örnekli (2 saat) 52 toprak örneğinden elde edilen tekstür analizi sinyalleri kullanılmıştır. Geleneksel olarak kullanılan eğri uydurma yönteminde toprak tekstür sinyalleri sondan kısaltarak en kısa sinyal parçasını kabul edilebilir bir mutlak hata ile bulunurken, makine öğrenmesi yöntemlerinde en kısa sinyal parçası başlangıçtan başlayarak bulunmuştur. Eğri uydurma yönteminde toprak sinyallerine en uygun eğri R-kare metodu ile 2.dereceden eksponansiyel denklem olarak seçilmiştir. DVR ile yapılan süre kısaltması çalışmasında model 1000-7000 örneklem aralığında eğiterek testleri yapılmıştır. ÇKA yönteminde giriş segment uzunluğunun belirlenmesi için segment boyutu 50-950 aralığında olmak üzere testler yapılmış ve giriş segment boyutu 200 olarak seçilmiştir. ÇKA yönteminde 200 girişli 1 giriş katmanı, 100 nöronlu 1 gizli katman ve 1 çıkışlı çıkış katmanı olmak üzere 3 katman kullanılmıştır. UKSH yönteminde 1 girişli giriş katmanı, 200 nöronlu UKSH katmanı ve tek çıkışlı çıkış katmanı olmak üzere 3 katmanlı mimari kullanılmıştır. Yapılan süre kısaltma çalışmalarının sonucunda DVR ile toprak bileşenlerinin tahminleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an approach based on curve fitting, support vector regression, multilayer perceptron and long short-term memory architecture is proposed to shorten the experiment time in experiments with the Laser Guided Bouyoucos device developed for soil texture analysis. For this purpose, texture analysis signals obtained from 52 soil samples, each with 14400 samples (2 hours), were used. In the traditionally used curve fitting method, the shortest signal segment is found with an acceptable absolute error by shortening the soil texture signals from the end, while in machine learning methods, the shortest signal segment is found starting from the beginning. In the curve fitting method, the most suitable curve for the soil signals was selected as the 2nd degree exponential equation with the R-squared method. In the time shortening study with SVR, the model was trained and tested in the sample range of 1000-7000. In order to determine the entrance segment length in the MLP method, tests were carried out with a segment size in the range of 50-950 and the entrance segment size was selected as 200. In the MLP method, 3 layers are used: 1 input layer with 200 inputs, 1 hidden layer with 100 neurons, and 1 output layer with output. In the LSTM method, a 3-layer architecture is used, including the 1-input input layer, the 200-neuron LSTM layer, and the single-output output layer. As a result of the time shortening studies, the soil components were estimated with the SVR.