Erkek sıçanlarda bitkisel yağa sınırlı erişimle oluşturulan binge eating modelinin kompulsif davranış ortaya çıkarma potansiyelinin misket gömme testiyle incelenmesi
Marble-burying test examination of compulsive behavior induction potential of ?binge eating? model as generated by restricted access to shortening in male rats
  1. Tez No: 281764
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE NURTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yeme bozukluklarda görülen ortak belirtilerden biri ?binge eating? (tıkınırcasına yeme) davranışıdır. ?Binge eating? davranışının kompulsif bir belirti olduğu ve besin tüketimine yönelmiş bir kompulsif davranış olabileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada bitkisel yağ yemeye sınırlı erişim ile ?binge eating? davranışı oluşturulan sıçanların kompulsif davranış modeli olarak önerilen ?misket gömme testi?nde kompulsif davranış ortaya çıkarıp çıkarmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yeme bozukluklarına anksiyetenin eşlik ettiği bilindiğinden ?binge eating? davranışı oluşumunun sıçanlarda anksiyete benzeri davranışlara etkisi de araştırılmıştır. Çalışmada 200-300 gr ağırlığında 32 adet Sprague Dawley albino erkek sıçan kullanıldı. Hayvanlar; kontrol grubu (normal beslenen), sınırlamasız grup (normal beslenen, bitkisel yağa erişimi sınırlamasız), düşük sınırlamalı grup (normal beslenen, bitkisel yağa hergün 2 saat erişebilen), yüksek sınırlamalı grup (normal beslenen, bitkisel yağa haftanın üç günü 2 saat erişebilen) olarak 4 gruba ayrıldı. ?Binge eating? oluşturma yönteminin uygulanmasından önce ve sonra hayvanların vücut ağırlığı ve tükettikleri yağ miktarı ölçüldü ve misket gömme, lokomotor aktivite ve yükseltilmiş artı labirent testleri uygulandı. Veriler istatistiksel olarak Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis ile Wilcoxon testleriyle değerlendirildi. Bu çalışmanın sonuçları, hayvanlarda normal beslenme şartlarında sevilen besine erişimin kısıtlanmasının o besinin kısa süre içindeki alımının arttığını ve ?binge eating? benzeri yeme davranışının oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca, kısıtlamanın süresinin değil kısıtlamaya maruz kalmanın bu davranış değişikliğinin oluşmasına neden olduğunu ortaya koymuştur. Misket gömme testinin ?binge eating? davranışının kompulsif özelliklerini incelemek için uygun olmayabileceği düşünülmüştür. Bununla birlikte sevilen besine ulaşımın kısıtlanmasının hayvanlarda strese neden olabildiği ve kısıtlamanın şiddetinin de anksiyete benzeri davranışları artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A common symptom seen in eating disorders is ?binge eating?. It might supposedly be a compulsive behavior relating to food consumption. This study aimed to examine whether rats induced with binge eating through restricted access to shortening develop compulsive behavior in ?marble-burying? test which is suggested as a compulsive behavior model. Since anxiety accompanies eating disorders, influence of binge eating behavior development in causing anxiety-like behaviors in rats was also examined. 32 Sprague Dawley albino male rats weighing 200-300 g were used. They were separated into four groups: control group (normal feeding), unrestricted group (normal feeding with unrestricted shortening access), low restriction group (normal feeding with 2 hours shortening access daily), and high restriction group (normal feeding with 2 hours shortening access three days a week). Before and after the application of the binge eating induction method, body weights and the shortening consumed were measured, locomotor activity and elevated plus maze tests were made. Data were evaluated with Mann Whitney, Kruskal Wallis and Wilcoxon tests. Results showed that, in normal conditions, restriction of access to favorite food in animals increased short-term intake of that food and that a binge eating like behavior developed. Also, just exposure to restriction rather than its duration could cause this behavioral change. It is assumed that marble-burying test might not be suitable to examine the compulsive characteristics of binge eating behavior. It was determined, however, that access restriction to favorite food might cause stress in animals and that anxiety-like behaviors increase with intensity of the restriction.