Optimizasyonda genetik algoritma yaklaşımı
Genetic algorithm approach in optimization
  1. Tez No: 687922
  2. Yazar: ELİF BAĞCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde optimizasyon ve optimizasyon sınıflandırmaları hakkında temel kavramlar verilmiştir. İkinci bölümde, evrim ve genetik hakkında tarihsel ve kavramsal temel bilgiler verilmiş ve bunların Genetik Algoritmalar ile olan ilişkileri ayrıntılı bir biçimde irdelenmiştir. Genetik Algoritmalar yöntemsel olarak bu bölümde verilmiştir. Genetik Algoritmaların farklı matematik problemleri üzerindeki örneklerine de Üçüncü bölümde değinilmiştir. Son bölümde sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, basic concepts about optimization and optimization classifications are given. In the second chapter, historical and conceptual basic information about evolution and genetics is given and their relations with Genetic Algorithms are examined in detail. Genetic Algorithms are methodically given in this section. Examples of Genetic Algorithms on different mathematical problems are also mentioned in the third chapter. In the last section, the results are summarized.