COVİD-19 sürecinde çalışan hemşirelerin etkili iletişim becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effective communication skills of nurses working in the COVİD-19 process
  1. Tez No: 687923
  2. Yazar: MUSTAFA ÇILGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM IŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, İletişim Bilimleri, Nursing, Psychiatry, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma COVİD-19 sürecinde çalışan hemşirelerin etkili iletişim becerilerinin değerlendirilmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesine yönelik tanımlayıcı-kesitsel tarzda yapılmıştır. Araştırma Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi ve Kahramanmaraş Pazarcık İlçe Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerden araştırmaya katılmayı kabul eden 398 hemşire ile tamamlandı. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taraması ile oluşturulan,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılarak elde edildi. Etkili İletişim Becerileri Ölçeği toplam puan üzerinden değerlendirilmeyip, alt boyutlardan alınan puanlara göre değerlendirilmektedir. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Fisher skewness-kurtosis (basıklık-çarpıklık) değeri ile değerlendirildi. Ölçek ortalamaları ile bazı verilerin karşılaştırılmasında non parametrik testlerden Kruskall-Wallis ve Mann Whitney U testleri ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Ölçek güvenirliği için Cronbach Alfa testi kullanıldı. Veriler %95 güven aralığında 0.05 hata payı ile anlamlı kabul edilmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 24.0 paket programı ile yapıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin etkili iletişim becerileri ölçeği (EİBÖ),“Egoyu Geliştirici Dil”alt boyut puan ortalamaları 23.62±3.49 ve orta düzeyin üstündedir.“Etkin Dinleme”alt boyut puan ortalamaları 33.92±4.58 ve yüksek düzeydedir.“Kendini Tanıma/Kendini Açma”alt boyut puan ortalamaları 18.55±3.56 ve orta düzeyin üstündedir.“Empati”alt boyut puan ortalamaları 31.23±4.62 ve yüksek düzeydedir.“Ben Dili”kullanma alt boyut puan ortalamaları 22.12±4.38 ve orta düzeyin üstündedir. Genel olarak değerlendirilecek olursa araştırmaya katılan hemşirelerin COVİD-19 sürecinde etkili iletişim becerileri yüksek düzeyde bulundu. Bu sonuca dayanılarak hemşirelerin etkili iletişim becerilerini güncel tutmak ve daha da geliştirmek amacıyla hizmet içi eğitim programlarında, üniversite ders müfredatında iletişim derslerine gerekli önemin verilmesi önerildi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a descriptive-sectional style to evaluate the effective communication skills of nurses working in the COVID-19 process and to determine the affecting factors. The research was completed with 398 nurses working at Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital and Kahramanmaraş Pazarcık District State Hospital, who agreed to participate in the research. The research was conducted in a descriptive-sectional style to evaluate the effective communication skills of nurses working in the COVID-19 process and to determine the affecting factors. The Research data was obtained by using the“Personal Information Form”and“Effective Communication Skills Scale”, which were created by the researcher through a literature review. The Effective Communication Skills Scale is not evaluated over the total score but is evaluated according to the scores obtained from the sub-dimensions. Whether the data were suitable for normal distribution was evaluated with the Fisher skewness-kurtosis value. Kruskal-Wallis, Mann Whitney U tests, and Pearson correlation analysis, which are nonparametric tests, were used to compare the scale averages and some data. Cronbach Alpha test was used for scale reliability. The data were considered significant with a margin of error of 0.05 at the 95% confidence interval. Statistical evaluation of the data was done with SPSS 24.0 package program. The effective communication skills of the nurses who participated in the study (EİBÖ),“Ego Enhancing Language”sub-dimension mean score was 23.62±3.49 and above the medium level.“Active Listening”sub-dimension mean score is 33.92±4.58 and high.“Self-Knowledge/Disclosure”sub-dimension mean score is 18.55±3.56 and above the medium level. The mean score of the Self-Knowledge/Disclosure sub-dimension is 18.55±3.56, which is above the medium level.“Empathy”sub-dimension mean score was 31.23±4.62 and high. The mean scores of using the“I Language”sub-dimension are 22.12±4.38 and above the medium level. To be evaluated in general, the effective communication skills of the nurses participating in the study were found to be at a high level during the COVID-19 process. Based on this result, it was recommended to give the necessary importance to communication courses in in-service training programs and university curriculum to keep nurse's effective communication skills up-to-date and further develop them.