Acil servis hemşirelerinin adli vakalara olan yaklaşımı: Vaka senaryosu üzerinden bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The approach of emergency nurses to forensic cases: Evaluation of knowledge levels on the case scenario
- Tez No: 687926
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma acil servis hemşirelerinin adli vakalara olan yaklaşımlarının vaka senaryosu üzerinden değerlendirilerek bilgi düzeylerinin belirlemesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 31.03.2021-15.05.2021 tarihleri arasında Bursa ili sınırları içerisinde yer alan ve çalışmayı kabul eden 13 kamu ve 2 üniversite hastanesinin acil servis birimlerinde çalışan 264 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmadaki veriler, hemşirelerin sosyodemografik özelliklerinin bulunduğu soru formu ve adli vakalara olan yaklaşımlarının belirlenmesi amacıyla geliştirilen senaryolar ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Kolmogrow Smirnow Testi, Mann Whitney U Testi, T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine knowledge levels of emergency nurses' approaches to forensic cases with case scenarios. This research was conducted between 31.03. 2021 and 15.05.2021 with 264 nurses, who accept participating in this study, working in the emergency departments of 13 public and 2 university hospitals located within the borders of Bursa province. The data in this study were collected with a questionnaire containing the socio-demographic characteristics of the nurses and the scenarios developed to determine their approaches to forensic cases. In data analysis, Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney-U test, T-Test, One-Way Analysis of Variance test, and Kruskal Wallis test were used. In the study, it was determined that the general knowledge level of nurses' approaches to forensic cases was 46.09 (±12.45), the mean knowledge level of nurses in the 21-30 age group was higher than the other age groups.