Sağlık kuruluşlarında iç ortam hava kalitesinin yeşil bina ölçütleri açısından incelenmesi
The evaluation of indoor air quality in healthcare institutions in terms of green building criterion
- Tez No: 687925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER ÇETİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE TUNA TAYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yeşil binalar kaynakların etkin kullanımını esas alan çevre dostu binalardır. Yeşil bina sertifika sistemleri binaların tasarım, yapım ve kullanım süreçlerinde çevresel performansa dayanan kriterlerden oluşmaktadır. Binalarda iç ortam çevre kalitesini etkileyen en önemli etmenlerden biri iç ortam hava kalitesidir. Tez çalışması kapsamında yeşil bina sertifika sistemleri ve yeşil hastane kavramı incelenmiştir. Hastaneler için LEED (Leadership in Energy and Environmental Design: Enerji ve Çevresel Tasarımı Lideri) Sertifika Sistemi'nin kriterleri anlatılmış, iç ortam hava kalitesi kriteri detaylı olarak incelenmiştir. Örnek bir hastanede İç ortam hava kalitesinin değerlendirilmesi için karbon dioksit (CO2), uçucu organik bileşikler (UOB), karbon monoksit (CO), formaldehit, partikül madde (PM2.5), sıcaklık ve bağıl nem parametreleri ölçülmüştür. Ölçüm sonuçları LEED iç ortam çevre kalitesi kriterleri ile değerlendirilmiştir. PM2.5 konsantrasyonu 11-22 µg/m3 aralığında ölçülmüştür. CO2 konsantrasyonu hasta odalarında 1000 ppm'in altında ölçülmüştür. Formaldehit 0,014-0,019 mg/m3 konsantrasyon aralığında tespit edilmiştir. Termal konfor kapsamında yapılan ölçümlerde ortalama sıcaklık 28-30°C, bağıl nem %40-%65 aralığında ve hava akım hızı ise 0,03-0,09 m/s aralığında ölçülmüştür. Termal konfor şartlarının sıcaklık ve bağıl nem açısından sağlanamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Green buildings are environmentally friendly buildings based on efficient use of resources. Green building certification systems consist of criteria based on environmental performance in the design, construction and use of buildings. The indoor air quality is one of the most important factors affecting the indoor environment quality in the buildings. Within the scope of the thesis study, the concept of green building certification systems and green hospital were examined. For hospitals, the criteria of the LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Certification System are described, and the internal air quality criterion is examined in detail. In a sample hospital, carbon dioxide (CO2), volatile organic compounds (VOC), carbon monoxide (CO), formaldehyde, particulate matter (PM2.5), temperature and relative humidity parameters were measured for assessment of indoor air quality. The measurement results were evaluated with LEED indoor environmental quality criteria. The PM2.5 concentration range was measured as 11-22 µg/m3. The CO2 concentration was measured below 1000 ppm in patient rooms. Formaldehyde was detected at a concentration range of 0.014-0.019 mg/m3. In the case of thermal comfort measurements, the average temperature was measured at 28-30°C, the relative humidity at 40-65% and the airflow rate at 0.03-0.09 m/s. It has been determined that thermal comfort conditions can not be achieved in terms of temperature and relative humidity.